Karaman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, tohumluk ayçiçeği ve mısır üretim alanlarının belirlendiğini belirtilen özel üretim alanları ile ilgili bu yasağa uymayarak tohumluk harici ayçiçeği ve mısır ekimi yapan çiftçilere para cezası kesileceğini ve ürünün imha edileceğini duyurdu. 

Karaman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada,  

"5553 Sayılı Tohumculuk Kanunu ve ilgili Mevzuatlara göre Karaman İl Tohumluk Komisyonu 24.01. 2024 Çarşamba günü toplanarak Tohumluk Ayçiçeği ve Tohumluk Mısır Özel Üretim Alanlarını belirlemiştir. Tohum firmalarının üreteceği hibrit ayçiçeği tohumluğu için; 

Kazımkarabekir İlçesi; Merkez (2. ve 8. bölge), Karalgazi Köyü (1. bölge), Kızılkuyu Köyü (1. bölge) Karaman Merkez; Kisecik Köyü (4. bölge), İslihisar Köyü (1. bölge), Demiryurt Köyü (4. bölge), Göztepe Köyü (1. bölge), Hamidiye Köyü (1. bölge), Osmaniye Köyü (1. bölge),  Mesudiye Köyü (1. bölge), Sudurağı Kasabası (1. bölge), Eminler-Yuvatepe Köyü 1. bölge, Mecidiye Köyü ve Yollarbaşı Köyü'nün Konya yolunun kuzey kısmında kalan bölgesi Kızık ve Burunoba Köylerinde tohum ekimi yapılacak ve Özel Üretim Alanı olarak belirlenmiş olan tohumluk parsellerine 2.000 m mesafede bulunan tohumluk parsellerine üretim amaçlı ayçiçek ekimi yapmak yasaktır. Göztepe, Hamidiye ve Osmaniye Köylerinde hibrit mısır tohum üretimi yapılacak olup bu parsellere 200 m mesafede üretim amaçlı mısır ekimi yapılamayacaktır.

Yukarıda belirtilen Özel üretim alanları ile ilgili bu yasağa uymayarak tohumluk harici ayçiçeği ve mısır ekimi yapan çiftçilere 58.082,00 TL para cezası kesilerek ürünü imha edilecektir.

Duyurular ilgili ilçe, belde ve köylerde 7 gün süre ile askıda kalacak ve ilanı yapılacaktır. Ayrıca yerel basın ile http://www.karaman.tarimorman.gov.tr internet sayfasından ve mesaj göndermek şeklinde duyurusu yapılmıştır. 20 Şubat 2024 tarihinden sonra da tohumluk parselleri ile ilgili ayrıntılı çiftçi listesi, ada/parsel bilgileri ve ekilecek parsellerin işlendiği ayrıntılı haritalar tekrar ilgili köylerde muhtarlıklara teslim edilecektir." ifadelerine yer verildi. 

Editör: Özgür CAN