Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı'ndan Zam Açıklaması
Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar, sigara sektöründe bir grup için 2 ila 3 TL arasında zam yapıldığını açıkladı. 

Üretici fiyat endeksi (ÜFE) verileri açıklanınca akaryakıt, alkol ve tütün ürünlerine uygulanan ÖTV oranları da 6 aylık ÜFE oranında artırılacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 6 aylık ÜFE oranı yüzde 25.60 oldu.

Sigara Gruplarına Bir Zam Daha!
Yeni yılın başlamasıyla birlikte JTI grubundaki sigaralara 1 TL ila 3 TL arasında zam yapılmıştı. Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar, 4 Ocak itibariyle başka bir sigara grubuna daha zam yapıldığını duyurdu. Dündar, PM grubunda 2 ila 3 TL arasında KDV'ye bağlı bir zam geçişi olduğunu ifade etti. Zam sonrasında en düşük sigara fiyatı 54 TL, en yüksek sigara fiyatı ise 70 TL olarak belirlendi. İşte Dündar'ın paylaştığı zamlı sigara fiyatları listesi:


Sigarada Vergi Düzenlemesiyle Enflasyonla Mücadele
Enflasyonla mücadele kapsamında tütün ürünlerinin vergi dağılımında değişikliğe gidilerek nispi vergi oranı azaltıldı, maktu vergi oranı ise artırıldı. Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Kanunu'nun III sayılı listesinde yer alan tütün ürünlerinde asgari maktu ve maktu vergi tutarları yeniden belirlendi. Bu düzenleme, Avrupa Birliği (AB) ve OECD vergi sistemine uyum kapsamında vergi kaybına yol açmadan yapıldı. Sigara firmalarının birim maliyet artışı için %7,5'lik bir artış yerine %5,1'lik bir artış yapmaları yeterli olacak şekilde düzenleme yapıldı. Bu sayede maliyet artışının enflasyon üzerindeki etkisi azaltılarak, enflasyonun tek haneli rakamlara indirilmesi hedefleniyor

Editör: Özgür CAN