Son yıllarda yaşanan kuraklık Karaman ve Konya havzasına düşen yağış miktarının az olması bu yıl tarım havzalarında daha çok hissedilmeye başladı, özellikle geçen yıl kuyularda sularının bir çok bölgede çekilmesi ve bazı bölgelerde tamamen kuruması  Ocak ayına gelmemize rağmen halen kar yağışların gelmemesi barajlarda yeterince su olmaması girdi maliyetlerindeki artış bitkisel üretim planlaması yapmak için hazırlık yapan üreticilerimizi korkutmakta ve endişeli bir şekilde beklemektedir.
Özellikle Karaman, Çumra ve Karapınardaki  tarım arazileri mavi tünel ile suya kavuşacağı düşünülürken genişleyen tarım arazileri ve suya daha çok ihtiyaç duyan bitkilerin ekiminin fazlalığı ve  çiftçimizin yıllardır beklediği artık yılan hikayesine dönüşen ama bir türlü tamamlanamayan BAĞBAŞI mavi tünel suyunun da çare olmayacağını ortaya koymuştur. 
Aslında mavi tünel BAĞBAŞI BARAJINI besleyecek olan AVŞAR BARAJI ,BOZKIR BARAJI ve barajlardan BAĞBAŞI Barajlarının gövde inşaatları tamamlanmış su tutulmaya başlamış su aktaracak ahi kanal tamamlandı fakat esas Avşar barajındaki suyu aktaracak tünelde maalesef coğrafi şartlardan dolayı istenilen hızlı bir şekilde çalışma yapılamadı ve daha 2-3 yıl daha devam edecek gibi gözüküyor.
Bu barajlardaki  su HOTAMIŞ  göletine gelirse bölgemiz biraz rahatlar can suyu olur.
Su konusunda kısa vadeli devam eden projelerin çözüme kavuşması hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi yanında ivedilikle kalıcı çözüm üretme yönünde alternatif projeler  üretmek için ARGE çalışmalarına hız verilmesi gerekmektedir. 
Bu çalışmalar tabiki yine dış havzadan bölgemize aktarılacak su kaynakları olacaktır.
Karamanda rakımı bölgemizden çok aşağılarda olan yaklaşık 4 milyar metreküp su toplama hacmine sahip Ermenek barajındaki suyun elektrik üretiminde sonraki aşamada Akdeniz’le değil ovamızın bereketli topraklarıyla buluşturulması geleceğimiz ve sürdürülebilir tarım için umut olarak görülen projelerden biri olarak hayata geçirilmelidir.
Bu topraklarda üretim yapmak  gelecek nesillerimizin tarım yapabilmesi KANAL İSTANBUL ülke için ne kadar önemli bir proje ise  Ülkemizi besleyen  Karaman ve Konya Ovasının susuzluktan ağlayan bereketli topraklarımızın  su ile buluşturmak aynı şekilde hayati önem taşımaktadır. 
Sonuç olarak özetle , Akdeniz’in tuzlu sularına dökülen Ermenek barajı suyu ve ilimize 35 km mesafeden geçen yıllık ortalama günde 3.milyon metreküp su toplamda yaklaşık 1. Milyar metreküp suyu Akdeniz’e dökülen Göksu ırmağı Karaman’da tarımın devamı için tek kurtuluş reçetesi olarak görünmektedir.
Göksu ve Ermenek barajındaki suyun uygun proje çalışmaları ACİL !  bir şekilde yapılmalıdır. 
Artık su konusunun Karaman ve Konya ovası için şakası yoktur. 85 milyon insanımızın gıda ihtiyaçların üretiminde büyük önem arzeden Karaman ve Konya ovamızın bereketli topraklarına dış havzalardan su getirilmesi büyük önem arzetmektedir.
Artık Bölgemiz için tek gündem maddesi dış havzalardan su getirilmesi olmalıdır. Karaman ve Konyanın Ülkemizin yönetiminde söz sahibi olan SİYASETÇİLERİMİZ ve  BÜROKRATLARIMIZ artık bu konuyu ülke gündemine ACİL ! taşımalısınız sesimizi duyurmalıyız artık su konusunun şakası yoktur acil bir eylem planı yapmak için ne yapmamız gerekiyor sularımızın tamamen kurumasını mı ? 
Bereketli Ovamızda SU tükeniyor topraklarımız susuzluktan ağlıyor bunu anlayalım ve taşın altına elimizi koyup Ülkemizi 85.milyon insanımızı beslemek için ihtiyacımız olan SU sıkıntımızı çözülmesi için sesimizi duyuralım..
Karaman Ziraat Odası olarak var gücümüzle önceki yıllarda olduğu gibi 2024 yılındada her platformda  yaşanan SU sıkıntısının çözümü için çalışmalarımıza yetkili icra makamları ile görüşmeler yapmaya sesimizi duyurmak için mücadele etmeye devam edeceğiz..

Editör: Özgür CAN