Ticaret İl Müdürü Adem ÖZCAN,  2024 yılı için belirlenen yeniden değerlendirme oranı ile İl Tüketici Hakem Heyeti başvuru parasal sınırlarının 01/01/2024 tarihinden itibaren uygulanmak üzere % 58,46 oranında arttırılarak,  66.000 TL’den 104.000 TL’ye yükseltildiğini belirtti. İl Müdürü ÖZCAN, ilimiz için tüketici uyuşmazlıklarına konu olan 104.000 TL’nin altındaki uyuşmazlıklar için Karaman Tüketici Hakem Heyetine başvurunun zorunlu olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Tüketici Hakem Heyeti Başkanı da olan Adem ÖZCAN 2023 yılında 1769 adet başvuru alınarak karara bağlanmış olup karar istatistiğine bakıldığında ise 2023 yılı için 1021 adet başvuru tüketici lehine sonuçlandırılmıştır dedi.  Karaman ilimizde 10 tüketici başvurusundan yaklaşık 6’sının tüketici lehine sonuçlandığını, tüketicilerin başvurularına istinaden ortalama en fazla 3-4 ay gibi bir sürede karara bağlama süresi ile etkin ve hızlı bir karar alma süreci ile başvuruların çözüme kavuşturulduğunu açıkladı.

Yeni yılda da tüketicilerin dikkat etmesi gereken hususlara ilişkin bilgilendirmede bulunan Adem ÖZCAN, başvurular sırasında karşılaşılan en büyük sorunun tüketicilerin bir ürün ya da hizmet satın aldıklarında karşılığında fatura talep etmemesi ya da verilen faturayı kaybetmesidir. Faturalar devlet bütçesine gelir sağlamasının yanında aynı zamanda satın alınan ürün ya da hizmetin en önemli delili niteliğindedir dedi. Bu nedenle vatandaşlarımızın satın aldıkları ürünlere ilişkin faturalarını doğacak uyuşmazlıklarda kullanılmak üzere saklamaları önemlidir.

Ayrıca sosyal medyadan sık sık ürün satın alınması sonucu tüketiciye mesafeli satış sözleşmesi ve fatura teslim edilmemekte, bu durumun karşı tarafın tespitini zorlaştırdığını belirten ÖZCAN, bu konularda da vatandaşlarımızın herhangi bir dolandırıcılıkla karşı karşıya kalmamaları için daha dikkatli olması gerektiği muhakkak ürünlere ait faturaları ve mesafeli satış sözleşmelerini talep etmeleri gerekmektedir dedi.
 

Editör: Özgür CAN