Kazım Karabekir Paşa, ölümünün 76. yılında ismini taşıyan Karaman’ın Kazımkarabekir ilçesinde düzenle törenle anıldı. Yapılan törenin ardından gazetecilere konuşan AK Parti Karaman Belediye Başkan Adayı Mevlüt Akgün; “Bugün, Kazım Karabekir Paşa'yı anarken, onun ölümsüzleşen hatırasına bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz. O, milletine ve vatanına adanmışlığı, liderlik vasıfları ve merhametiyle Türk milletinin kalbinde ebediyen yaşayacak bir kahramandır.” Dedi.
Akgün açıklamasında şu ifadeleri kullandı;
Bugün bir kahramanın, bir devlet adamının, bir siyasetçinin ve milletin gönlünde taht kuran bir liderin, Kazım Karabekir Paşa'nın vefatının 76. yılında bir kez daha aynı toprakların insanı olmaktan, O’nun torunlarından olmaktan ötürü duyduğumuz gururu ifade etmek isterim.
Bu büyük lider, Türk milletinin varlık-yokluk mücadelesinde, Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı yıllarında sergilediği kahramanlıklarla "Şark Fatihi" olarak anılmış, milletimizin ve hassaten Karaman’ın gurur kaynaklarından biridir.
Paşamız, sadece askeri zaferlerle değil, aynı zamanda milletin gönlünde taht kuran bir liderdir. Evet, Milli Mücadele'nin en karanlık günlerinde, doğuda ve batıda ordularını yöneterek vatan topraklarını düşmandan kurtarmak için var gücüyle çalıştı. Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini atmada büyük bir paya sahiptir. Ama sadece savaş meydanlarında değil, aynı zamanda insana verdiği değerle de hafızalarda yer eden Karabekir Paşa, savaş süresince yetim kalan çocuklara kucak açtı. Erzurum ve Kars'ta kurduğu yetimhanelerle binlerce şehit çocuğuna umut oldu, eğitim ve barınma imkânı sağladı. Bu anlamda kendisini sadece bizler değil tüm insanlık hayırla yad ediyor.
Öte yandan siyasi alanda da var oldu Kazım Karabekir. Terrakki Perver Cumhuriyet Fırkası'nın kurucularından biri olarak, demokratik değerleri savundu. 
Bugün, Kazım Karabekir Paşa'yı anarken, onun ölümsüzleşen hatırasına bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz. O, milletine ve vatanına adanmışlığı, liderlik vasıfları ve merhametiyle Türk milletinin kalbinde ebediyen yaşayacak bir kahramandır.
Ruhu şad olsun, Kazım Karabekir Paşa'yı rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatırasının önünde saygıyla eğiliyorum. 
 

Editör: Özgür CAN