Av. Hüseyin Mutlu yaklaşık 50 gün önce Irak Bakanlar Kurulu tarafından alınan hamur işi ürünlerin girişinin engellenmesi kararına sessiz kalan Karaman Ticaret odası ve OSB Müdürlüğüne tepki gösterdi. 

Karaman Irak'a İhracat Yapıyor

Uygulanan bu yasak sonrası Karaman İhracatının neredeyse durma noktasına geleceğinin altını çizen Hüseyin Mutlu, sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Ticaret Bakanlığı ve gerekli yerlere mektup gönderen Mutlu, "Sanayi arsaları hakkında eleştirme bir gün içinde jet hızıyla kınama açıklaması yapan zihniyet 50 gün geçmesine rağmen üyelerinin haklarını ve Karaman'ın hakkını savunmaktan dahi aciz konumdadır." diyerek tepki gösterdi.

Hüseyin Mutlu'nun Açıklaması; 

"Karaman'ın 2015 Yılından Bu Yana Açık Ara En Çok İhracat Yaptığı Ülke Irak'ın Bakanlar Kurulu'nun 41. Olağan Toplantısında En Çok İhracat Yapılan Ürünlerimize Karşı Aldığı Yasak Kararları Kabul Edilemez.

Karaman OSB Müdürlüğü'nün ve Ticaret Odasının aradan geçen 50 güne rağmen sessizliği ilimiz için bu kadar önemli bir konuda haberleri dahi olmadığı kanısı uyandırmaktadır. Karaman ürünlerini taşıyan tırların sınırdan geri gelmeye başlamasıyla mı gözünüzü açacaksınız.

Karar nedir neden bu kadar önemlidir?

09.10.2023 tarihinde Irak Bakanlar Kurulunun 41. olağan toplantısında;

- Ekonomi Bakanlar Konseyinin meyve suları, meşrubat, hamur işleri ve kek ithalatının yasaklanmasına ilişkin tavsiyesinin onaylanması,

- HER TÜRLÜ HAMUR İŞLERİ VE KEKLER İÇİN, KARARIN DÜZENLEME TARİHİNDEN İTİBAREN DOKSAN (90) GÜN SONRA UYGULANMASINA BAŞLANMASI kararı alınmıştır.

Özetle; Karaman'ın 2015 yılından bu yana açık ara en çok ihracat yaptığı ülke en çok ihracat yapılan kalemine yasak getirmekte sanayi arsaları hakkında eleştirme bir gün içinde jet hızıyla kınama açıklaması yapan zihniyet 50 gün geçmesine rağmen üyelerinin haklarını ve Karaman'ın hakkını savunmaktan dahi aciz konumdadır.

Ticaret Bakanlığımıza bu kararın uygulanması durumunda ekonomik sonuçlarını içeren ve gerekli baskının yapılmasını içerir mektubumuzu geçen hafta gönderdik."

Editör: Özgür CAN