Karaman Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, asansör güvenliği konusunda Makine Mühendisleri Odası ve Karaman'da faaliyet gösteren asansör bakım firmalarını uyardı.
İl Müdürü Bayram Güzel imzasıyla gönderilen yazıda, son dönemde basına yansıyan asansör kazaları ve kırmızı etiketli asansörlerin kullanımıyla ilgili önemli bilgiler paylaşıldı.

Yazıda belirtilenlere göre, asansörlerin güvenliği, Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği kapsamında ele alındı. Özellikle kırmızı etiketli asansörlerin bina sorumlularınca kullanılmaması ve belirlenen süre içinde uygunsuzlukların giderilmesi gerektiği vurgulandı. İlgili yönetmelik hükümlerine riayet edilmesi, güvensiz durumda olan asansörlerin bakımının yapılmaması ve kullanılmaması gerektiği hatırlatıldı.

İl Müdürü Bayram Güzel'in yazısında, "Karaman'da bulunan bazı kırmızı etiketli asansörlerin bina sorumlularınca kullanılmaya devam edildiği duyumları ve şikayetleri Müdürlüğümüze ulaşmaktadır" denilerek, bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesi istendi.

Yazıda ayrıca, güvensiz durumda bulunan asansörlerin bina sorumlularınca kullanılmaması ve belirlenen süre içinde gerekli tedbirlerin alınması gerektiği hususunda tüm asansör bakım firmalarına uyarıda bulunuldu.

Karaman Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, asansör güvenliği konusundaki bu uyarıyla şehir genelinde asansörlerin güvenliğine yönelik önemli bir adım atmış oldu.

Editör: Özgür CAN