Ankara Üniversitesi'nde gerçekleştirilen imza törenine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Fener, Ankara Üniversitesi Tekno Kent Genel Müdürü M. Güray Değerli, Yavuz Gökalp, Sartech Alkaloid İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. adına İbrahim Uysal katıldı.

2012 kurulan Sartech Alkaloid İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasının ortaklarından Karamanlı işadamı İbrahim Uysal, Şubat 2022‘de Tarım Bakanlığı ile ilaç etkin hammaddesi tıbbi bitki yetiştirilmesi, teknolojisi, türev ürünlerin üretilmesi, ARGE çalışmalarının yapılması, başta Kanser, Epilepsi, Alzhemeri, Parkinson gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere ilaçların geliştirilmesi amacıyla protokol imzalanmıştı.


Daha sonra Mart 2022‘de ilaç etkin maddesi tıbbi Bitki üretimi yasası çıkmış, Sartech Alkaloid‘e konunun hassasiyetini göz önüne alarak Ayfon Alkaloid Fabrikası ile sözleşme göz önüne alındı (Bu fabrika haşhaştan ilaç hammaddesi üretmektedir) içinde özel Bitki ARGE merkezi kurulma izni verilmiş, AAF fabrikası içinde 1.000 m2 ileri teknolojik sera kurularak burada tıbbi bitki üretimi ve ekstraksiyonu ile çalışmaların yapılması izni verilmiştir. Bu yatırımlar tamamlanma aşamasına gelmiştir. Sartech Alkaloid bu alanda tek yetkili kılınmış şirkettir.


Cumhurbaşkanımızın bilgisi dahilindedir
Sartech Alkaloid ile üniversiteler başta olmak üzere, ilaç şirketleri ve bu alanda faaliyet göstermek isteyen özel resmi, kurum ve kuruluşlar birdlike çalışma yapma çabası içindedirler. Bu çalışmalar Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Tarım, Sağlık ile İçişleri Bakanlığının bilgisi dahilindedir. Çalışma konusu tıbbi bitki olduğu için belirlenen alanının dışına çıkartılmasında yasal sınırlama olduğundan çalışmalar AAF içinde yapılmakta, herhangi bir Teknokent veya Teknopark’ta yapılmamaktadır. Sartech Alkaloid‘in Ankara Üniversitesi ile birlikte çalışması, hem ülkemize hem de üniversiteye büyük önem ve prestij kazandıracaktır.

Editör: Özgür CAN