Karaman ziraat odası başkanı Bayram'da sahada incelemeler yaprak pas konusunda çiftçileri uyarmıştı. Başkanı destekler haberde Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden geldi

Yapılan açıklamada;  hububat üreticilerini uyararak sarı pas hastalığına karşı önlemler almaları gerektiğini bildirdi.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik personelleri, hububat alanlarında hastalık ve zararlı kontrollerini sürdürüyor. Nisan ve Mayıs aylarında yaşanan yağışlı hava ve kapalı hava koşulları nedeniyle buğdayda sarı pas hastalığı ve arpada çizgili yaprak lekesi hastalığının görüldüğü belirlendi. Çiftçilerin hububat alanlarını kontrol etmeleri ve hastalık riskine karşı ruhsatlı bitki koruma ürünleri kullanarak koruyucu ilaçlama yapmaları gerektiği vurgulandı.

Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda: 

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik personelleri tarafından hububat alanlarında hastalık zararlı kontrolleri devam ediyor. Yapılan Kontrollerde İlimizde Nisan -Mayıs aylarının yağışlı ve havanın kapalı gitmesine bağlı olarak buğdayda sarı pas hastalığı ve arpada çizgili yaprak lekesi hastalığı görülmeye başlanmıştır. Çiftçilerimizce hububat alanları kontrol edilerek, hastalık riskine karşı ruhsatlı bitki koruma ürünleri ile koruyucu amaçlı ilaçlama yapılması gerekmektedir.
Sarı pas hastalığının erken dönemde alt yapraklardaki belirtileri her yıl görülebilir. Bu nedenle iklim koşulları dikkate alınarak (%90 orantılı nem ve 15-20°C sıcaklık) hastalığın seyri izlenmeli, hastalığın bitkinin üst tarafına doğru ilerlediği durumlarda üst yaprakların özellikle bayrak yaprağının hastalıkla bulaşmasını engellemek amacıyla yeşil aksam ilaçlamasına başlanmalıdır.
İklim koşulları hastalığın gelişmesine uygun gidiyorsa ve epidemik bir durum olasılığı varsa, kullanılan ilacın etki süresine göre ilaçlama tekrarlanabilir." ifadelerine yer verildi.

Editör: Özgür CAN