Karaman Tanıtım ve Turizm Derneği (KARTAP) tarafından 3 tona yakın bisküvi kullanılarak yapılan dünyanın en büyük buğday başağı mozaiği törenle davetlilerin beğenisine sunulurken, Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu tarafından da tescili yapıldı.

Karaman Tanıtım ve Turizm Derneği (KARTAP) tarafından 3 tona yakın bisküvi kullanılarak yapılan dünyanın en büyük buğday başağı mozaiği törenle davetlilerin beğenisine sunulurken, Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu tarafından da tescili yapıldı. 

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Taha Akgül Spor Salonu’nda yapılan mozaiğin açılışı için tören düzenlendi. Törene, Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, Eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve Eski Devlet Bakanı Işın Çelebi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, daire müdürleri ve siyasi parti temsilcileri ile davetliler katıldı. Törende konuşan KARTAP Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Duru, “Canhasan 3 Höyüğü kazılarında 10 bin yaşında tarihlendirilmiş buğday taneleri bulundu. Bu bizi çok heyecanlandırdı. Tohumdan yola çıkarak Buğdayın Hikayesini oluşturduk. Yaptığımız çalışma ile 3 ton bisküvi kullanarak dünyanın en büyük mozaik bisküvisini oluşturduk. Karaman, 2018 yılında yaptığı 300 milyon dolarlık bisküvi ihracatıyla rekor kırmıştır. Bu nedenle Karaman dünyanın bisküvi üssü olma yolunda en büyük atılımı yapmıştır. Bizler Karamanlı olarak bu sektöre sahip çıkmak zorundayız. Çalışmamızda bizlere desteklerini esirgemeye herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

“KARAMAN, ÇOK ELVERİŞLİ TOPRAKLARA SAHİPTİR”

Karaman Valisi Tuncay Akkoyun ise yaptığı konuşmada, Karaman’ın birçok tarım ürününde olduğu gibi buğday üretimi konusunda çok elverişli, münbit ve bereketli topraklara sahip olduğunu ifade ederek, "Yine ilimiz sanayisi, gıda sektöründe başta bakliyat ve bisküvi olmak üzere birçok alanda ön plana çıkmaktadır. Ülkemizin bisküvi üretiminin yaklaşık yüzde 70-80’i Karaman’da gerçekleşmektedir. Buğdayın bisküviye ulaşan serüvenini konu alan bu rekor denemesi ile ilimizin bu potansiyeli, gücü, kıymeti herkes tarafından bilinecek ve kadim şehrimiz Karaman her yönüyle geniş kitlelere tanıtılacaktır” dedi.

  Yapılan konuşmaların ardından dünyanın en büyük mozaik bisküvisi tescillendi ve tescil belgesi KARTAP Başkanı Rıza Duru’ya teslim edildi. Daha sonra Karaman Valisi Akkoyun ve beraberindekiler mozaik bisküviye son bisküvileri koyarak tamamladı. Törene katılan vatandaşlar ise dünyanın en büyük bisküvi mozaiği ile hatıra fotoğrafı çektirdiler.