Karaman'da Yeni Koronavirüs Yasakları

Koronavirüs vakalarının patladığı Karaman'da İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, tedbirlerin yeniden sıklaştırılmasını karar verdi.

24 Ağustos 2021 Salı 16:10
Karaman'da Yeni Koronavirüs Yasakları

Karaman Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun 52 ve 53 numaralı kararlarını duyurdu. Alınan kararlar neticesinde, vaka sayılarında gözlemlenen artışın ardından koronavirüs tedbirleri Karaman'da yeniden sıklaştırılacak. Ayrıca PCR testi zorunluluğuna yönelik yeni kararlar da duyuruldu.

İşte Karaman İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun yeni kararları...

52 NUMARALI KARAR

1- Aşılama çalışmaları gönüllülük esasına göre yürütülmeye devam edilmekle birlikte, aşıya karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine ağırlık verilecek.

2- Kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve kanaat önderlerinin katılımı ve desteğiyle geniş tabanlı çalışmalar yürütülecek.

3- 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilere; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek.

 4- İşletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid¬-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

5- Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek.

6- Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulundurmaları zorunlu olacak.

7- 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-¬19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek.

8- Karaman Valiliği ve Kaymakamlıklarınca kişilerin toplu olarak bulunduğu diğer etkinlikler veya faaliyetlerden faydalanacak hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişiler için Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla HES kodu üzerinden PCR test kontrolü zorunluluğu getirilebilecek.

9- Salgınla mücadele sürecinde salgının yayılımını artıran tokalaşma/sarılma gibi faaliyetlerden bir müddet daha uzak durulmasının önemi vatandaşlara hatırlatılacak.

10- Alınan kararlara uymayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına oybirliği ile karar verilmiştir.

53 NUMARALI KARAR

1- Karaman genelinde tüm açık alanlarda, kamu kurum ve kuruluşları, her ölçekteki özel işyerleri, pazaryerleri, cami ve mescitler, toplu ulaşım araçları, ticari araçlar, düğün salonları vb. kapalı alanlarda, ağız ve burunu kapatacak şekilde maske takılması uygulamasının devam ettirilmesine,

2- İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 07.09.2021 tarihli ve 84 sayılı kararında ile kamu kurum ve kuruluşları, tüm özel işletmelere girişlerinde koronavirüs (covid-19) açısından riskli olup olmadıklarının (evde izole, karantina vb.) tespit edilebilmesi amacıyla HES kodu sorgulamasının yapılmadan alınmamasına kararı alınmış olup, bu kararın uygulamasına devam edilmesine,

3-Yukarıda belirtilen kararlarda belirtilen tedbirlerin Belediye başkanlıkları ve kolluk kuvvetleri tarafından denetlenmesine,

4- Kararın ilgili meslek odaları tarafından tüm üyelerine duyurulmasına,

5- Alınan kararlara uymayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,

Oybirliği ile karar verilmiştir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner180

banner132

banner203

banner221

banner198

banner212

banner213

banner214

banner224