Karaman Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayram, Karaman'ın Türkiye'de suyu en tasarruflu kullanan iller arasında olduğunu belirtti. Karaman'da arazilerin yüzde 99'a yakınında modern sulama yöntemlerinin kullanıldığını ifade etti. Bayram'a göre, Karaman'da sulu tarım oldukça yaygın bir şekilde yapılmakta ve yaklaşık 1 milyon dekarlık bir alanda elma bahçeleri ve bitkisel ürün desenleriyle sulama gerçekleştirilmektedir.

Bayram, Türkiye genelinde suyun kıymetinin arttığı bir dönemde, Karaman'ın suyu en verimli şekilde kullanan illerden biri olduğunu vurguladı. Modern sulama yöntemlerinin yaygın olarak kullanılmasının bu tasarrufa katkı sağladığını belirtti. Özellikle Konya Ovası ve Karaman'ın da içinde bulunduğu KOP bölgesinde sulu tarım için yer altı suyunun kullanıldığını ve yıllık yaklaşık 8 milyar metreküp suyun çekildiğini dile getirdi. Ancak, yer altı suyunun yenilenebilir miktarının ise 4 milyar metreküp olduğunu ifade etti.

Bayram, suyun verimli kullanılması ve tasarrufun sağlanması gerektiğini vurgulayarak, tarımın Türkiye için önemine dikkat çekti. Su sorununun çözülmesi için KOP bölgesinde su getirme projelerinin bir an önce tamamlanması gerektiğini belirtti. Bereketli toprakların suya ihtiyacı olduğunu ve su sorununun çözülmesinden başka bir çarenin olmadığını vurguladı. Ayrıca, çiftçilerin suyu az tüketen ürün desenlerine destek verilmesini ve su sorununun çözülmesini beklediklerini ifade etti.

Editör: Özgür CAN