Karaman'da Doktorlar Neden İş Bıraktılar ?

Hekimsen Karaman İl Temsilciliği Karaman Eğitim Araştırma Hastanesi Önünde İş Bırakma Eylemleriyle İlgili Basın Açıklaması Yaptı.

17 Mayıs 2022 Salı 13:32
Karaman'da Doktorlar Neden İş Bıraktılar ?

Hekimsen Karaman İl Temsilcisi Dr. Enes Koçluk, Karaman Eğitim Araştırma Hastanesi önünde iş bırakma eylemleriyle ilgili basın açıklamasında şunları söyledi: 


"Meslektaşlarının katılımı ile konu ile ilgili olarak şunlar söylendi; Biz hekimiz; dil din ırk ayırt etmeden yalnızca hastaların şifası için uğraşan. Biz hekimiz; gece gündüz özveri ile çalışan. Biz hekimiz; insanların en muhtaç olduğu anda destekçisi olan. Biz hakkı ödenmesi gereken ancak yıllardır oyalanan, alay edilircesine ve mesleki onuru dahi hiçe sayılarak “hakkınız ödenmez” denilenleriz. Yıllardır değersizleştirilen mesleğe, her geçen gün artan şiddete, düzelmesi gerekirken daha da kötüleşen çalışma koşullarına karşılık azalan bir maaşa layık görüldük. Bizler hayatları kurtarmaya çalışırken, hayatlarımıza ve hayallerimize kastedildi. Hakaretlere, baskılara ve tehditlere maruz kaldık. Ancak hiç kimse unutmasın ki düştüğümüz yerin ötesi yok ve artık hep birlikteayağa kalkıyoruz.  Bizler ayrışmıştık, artık birleştik. Toplandık, toparlandık ve artık tek bir ses olduk. Hekimler olarak yıllardır yalnızca oyalandık. Aralık ayında umutlandık ancak sorunlarımızın gözü görmezden gelindi. 14 Mart Tip Bayramı gerçek bir bayram olsun diye bekledik ancak sonug yine “hakkiniz 6denmez” oldu. Aralık ayındaki sözlerin üzerinden 167 gün, 14 Mart'ın üzerinden 64 gün geçti ve bizler hala oyalanıyoruz.


Şimdiye kadar yapılması planlanan düzenlemelere bakıldığında:
Şiddet ile ilgili alınması gereken 6nlemler henüz tamamlanıp uygulamaya koyulmamış olmakla birlikte, şiddetin ortaya çıkmasına karşı sendikamız ve hekimlerin ortak talebi olan 6nerilerimizden hiçbiri gerçekleştirilmemiştir.
 Planlanan maaş zamları hekimlerin hak ettiği seviyeye ulaşamamış ve hekim maaşları yoksulluk sinirinin altında kalmıştır.
 Hekimlerin ek göstergeleri olması gereken noktaya yükseltilememiştir.
 Emeklilik için yapılan çalışmalar ise henüz sonuçlanmamıştır.
 Eksik ve hatalı mevzuatlarla ilgili hiçbir düzenleme yapılmamıştır.
 Taleplerimizin aksine:

Daha fazla hastaya tıbben mümkün olamayacak kadar kısa sürede bakılması istendi.
Mevzuata aykırı şekilde yapılan, hekimler üzerinde baskı amaçlı olarak da kullanılan usulsüz görevlendirmeler son bulmadı.
Asistan hekimlerimiz 36 saate varan aralıksız çalışmalarına devam ettirildi. Konu hakkında taleplerimiz uygulamaya alınmadı.
Pandemi döneminde vefat etmiş hekim ve sağlık çalışanlarımıza görev şehitliği verilmedi.
Hastane girişlerinde, polikliniklerde yeterli güvenlik tedbirleri alınmadı.
MHRS randevu sistemi hukuki kararlara rağmen tıbbi standartlara çekilmedi.
Sonuçta gelecek kaygısı ve çalışma koşulları nedenleri ile yurt dışına göç eden meslektaşlarımıza tekraren “Giderlerse gitsinler.” denildi. Ülkenin en zeki insanları, en parlak beyinleri yabancı ülkelere yetişmiş birer hekim olarak gidiyorken kalan hekimler oyalanmaya devam edildi. Bu şartlarda maalesef göç durmayacak. Analarımız, babalarımız, halkımız her geçen gün daha da kötüleşen bir sağlık hizmetine mecbur kalacaktır. Yüzlerce hekim söyledi, duyulmadı. Eylemler yapıldı, binlerce hekim katildi ancak gördüğümüz kadar ile taleplerimiz tam anlaşılmadı.


Tam olarak duyulana ve anlaşılana kadar tekrar söylüyoruz:

Sağlıkta şiddeti ortaya çıkmadan engelleyecek 6nlemleri alin. Şiddetin kaynağını yok edip, caydırıcı cezalar verin, önleyici tedbirleri alın.
Hekimler için insani koşullardan uzak bir çalışma ortamı, toplum sağlığından da uzak olacaktır. Çalışma koşullarını insani şartlara getirin, 36 saate varan nöbetlere dur deyin. Nöbet ertesi hekimlerin istirahat etmelerine müsaade edin, maaşlarını keserek engel olmayın.
Malpraktis kararları için oluşturulacak kurulda yeterli sayıda, ilgili alanda karar verebilecek tıbbi bilgiye sahip, sağlık hukuku konusunda yetkin hekimleri bulundurun.
Devletin eğittiği, yeterli gördüğü ve çalıştırdığı hekimin yapabileceği hatalarda gereken sorumluluğu alın.
Hekim ihtiyacı kapatılmak isteniyorsa öncelikle hekimi yetiştirebilmek için gereken şartlar sağlanmalıdır. Hekimlik ve uzmanlık eğitimlerinde kontenjanları eğitimci sayısı, materyal, ortam ve kalite açsından kurumların eğitim kapasitelerine uygun hale getirin.
Mobbingle tam alanlarda mücadele edin. Hekimlerimizin çalışma ortamlarında yaşadığı yönetici sorunlarını ortadan kaldırın. Usulsüz görevlendirmelere dur deyin. Hekimi yersiz, hastayı hekimsiz bırakmayın.  
Pandemide tüm toplumdan 10 kat fazla hastalanan ve 4 kat daha fazla vefat eden meslektaşlarımıza hakkıyla “Şehittir” deyin, insanların mesleği yüzünden vefat ettiğini kabul edin, COVID’i meslek hastalığı sayın.
Maaşlarımızı ve emeklilik koşullarımızı utanılacak seviyelerden, hekime yaraşır hale getirin. Ek mesailerimizi hakkı ile ve alin terimiz kurumadan ödeyin. En düşük ücreti alan hekimin maaşını tim tazminatlar hariç hakkaniyetli bir seviyeye çıkarın. Nöbet Ücretlerini gündüz mesai ücretlerinin en az %50 fazlası olarak verin. Hekimlere asgari 7200 ek göstergeyi verin.
Hasta onam belgelerini dijital ve sistemli bir hale getirin, elektronik ortamda daha güvenli ve pratik açık onamlar hazırlayarak hekime de hastaya da eziyet etmeyin.
Tıbbi muayene 5 dakikada yapılamaz. MHRS randevularını tıbbi standartlara getirin. Branşa özel her hasta için gerekli muayene suresini sağlayın.
Hekimleri tehdit hattına dönüşen, asilsiz şikayetlerle motivasyon ve zaman kaybına sebep olan SABiM’i kaldırın.
Aile hekimlerinin cari giderlerini güncel koşullara ve kiralara g6re artırın. Cari ödemeler yüksek enflasyon altında masrafları karşılayamamaktadır. Ücretlerin enflasyon altında ezilmesine müsaade etmeyin. Ceza yönetmeliği iptal edilerek 1. Basamaktaki tüm paydaşlarımıza beraber yeniden düzenlenmelidir. Herhangi bir hak kaybı olmaksızın, katsayıda artış yapılarak optimize edilmelidir.
Diş hekimlerine mesleklerini hakkıyla yapabilecekleri şekilde gereken yeterli sayıda nitelikli yardımcı personeli, yapılan işlemin gerektirdiği şartlara uygun kalitede malzemeleri ve imkanları sağlayın. Birim performans uygulamasın! kaldırın. MHRS sürelerini yapılacak işlemlere uygun hale getirin. MHRS dışı hasta dayatmasını kaldırın.
Meslektaşlarımız olan son sınıftaki hekim ve diş hekimlerimize hak ettikleri ücreti verin. Eğitim amacı ile hastanelerde bulunan öğrencilerimizi iş gücü açığını kapatmak amacı ile kullanmayın.
Ayrıca halkımıza da sesleniyoruz: Sağlığınız için sizler de bize destek verin.
“Şiddet uygulayanlar benim sağlık hizmetimi engelliyor, ceza verin.” deyin.
“Saatlerce çalışıp sabaha kadar uyumamış hekime ameliyat olmak istemiyorum.” deyin.
“Onlarca yıllık emeği, tecrübesi ve bilgisi olan, Ülkenin en seçkin insanlarına hak ettikleri ücreti verin.” deyin.
“2-3 dakikada muayeneden bir şey anlaşılmaz, muayene süremizi arttırın.” deyin.
“Hekimi hastanede koruyamazsanız beni hastanede hiç koruyamazsınız.” deyin.
Artık birlik olduk. Her kesimden, her görüşten ve her alandan hekim ile çok daha güçlüyüz. Mücadelemiz yeni başlıyor ve haklarımızı eksiksiz şekilde alana kadar devam edecek" 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner243

banner240

banner233

banner221

banner234

banner235

banner180

banner244

banner198

banner238

banner213

banner236

banner237

banner212