Karaman'da Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi anma etkinlikleri, coşkuyla kutlandı. Karamanoğlu Mehmet Bey'in 13 Mayıs 1277'de Türkçe'yi resmi dil olarak kabul etmesinin 747. yıldönümü, renkli törenlerle anıldı.

Törenler, Türk Dili Hoşgörü Yürüyüşü ile başladı. Karaman Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, AK Parti Karaman Milletvekilleri Selman Oğuzhan Eser ve Osman Sağlam, CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, Cumhuriyet Başsavcısı Ali İhsan Akdoğan, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Gavgalı ve birçok daire müdürü, vatandaşlar ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti. Kortejde, Türkçe Ferman'ı okuyan kişi, Karamanoğlu Mehmet Bey'i temsil ederek önemli bir tarihi vurguladı. Tren Garı'ndan başlayan ve Cumhuriyet Parkı'nda son bulan yürüyüş, öğrencilerin 'Dilimiz Kimliğimiz' ve 'Türkçe Düşün, Türkçe Konuş, Türkçe Yaz' yazılı pankartlarıyla renklendi.

Cumhuriyet Parkı'nda devam eden etkinliklerde, Karaman Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, AK Parti Karaman Milletvekilleri Selman Oğuzhan Eser ve Osman Sağlam, CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, Atatürk Anıtı'na Türk Dil Bayramı çelengi sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından törenler sona erdi.

Karaman'daki bu anlamlı etkinlikler, Türk dilinin ve kültürünün önemine vurgu yaparken, Yunus Emre'nin de manevi mirasını yaşatmayı amaçladı.

Editör: Özgür CAN