Seçimler sonrasında, seçim öncesinde olduğu gibi zamlar hız kesmeden devam ederken, akaryakıt fiyatlarına hafta içinde yapılan "döviz kuru düzeltme zammı"nın ardından yeni hafta da büyük bir zamla başlayacak... Karaman'da güncel akaryakıt fiyatları ne kadar? İşte beklenen zam oranı ve güncel benzin, motorin ve LPG fiyatlarına dair bilgiler...

Döviz kurlarının rekor üstüne rekor kırması ve petrol fiyatlarının yükselmesiyle birlikte, benzin, motorin ve LPG fiyatlarına zam gelmeye devam ediyor.

Akaryakıt fiyatları, geçtiğimiz hafta gerçekleşen büyük bir zamla bir kez daha artmıştı.

Son olarak, kur farkı zammıyla birlikte bu hafta içinde akaryakıt fiyatları araç sahiplerini isyan ettirmişti.

Sektör kaynaklarından edinilen bilgilere göre, 20 Haziran Salı gününden itibaren motorinin litre fiyatına 1,64 TL'lik yeni bir zam yapılması bekleniyor.
Kurban Bayramı'ndan önce motorine gelen bu zamın ardından benzin ve LPG'nin litre fiyatına da zam yapılması bekleniyor.

Dolar ve brent petrol fiyatları
14 Mayıs'ta gerçekleşen seçimlerin ilk turunda 19,60 seviyesinde seyreden dolar, tarihi rekorunu bir kez daha kırarak 23,75 TL seviyesine ulaşmıştı. Euro/TL ise yurt içi piyasalarda yükselişini sürdürerek tarihinde ilk kez 26 TL seviyesine çıkarak yeni bir rekor kırdı. Akaryakıt fiyatları da Brent petrol ve döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle artışını sürdürüyor. Haftanın son işlem gününde Brent petrolün varil fiyatı 76,31 dolar seviyesindeydi.

17 Haziran Karaman Petrol Fiyatları şu şekilde;

Akaryakıt fiyatları nasıl belirleniyor?
1 Ocak 2005 tarihinde Petrol Piyasası Kanunu gereği Serbest Fiyatlandırma Sistemi'nin uygulanmaya başlamasıyla birlikte, akaryakıt sektöründe fiyat politikaları bağımsızlık kazandı. Akaryakıt dağıtım şirketleri, depo satış fiyatlarını farklı stratejilere göre serbestçe belirleyebilmekte ve bayiler de kendi bölge rekabet koşullarına veya dağıtım şirketlerinin tavsiye ettiği tavan pompa satış fiyatlarına uygun olarak fiyatlandırma yapabilmektedir.

Türkiye'de akaryakıt pompa fiyatları, rekabet koşulları göz önünde bulundurularak oluşturulmaktadır.

Editör: Özgür CAN