746. Türk Dili Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Etkinlikleri kapsamında Karaman Hatuniye Medresesi’nde ilki gerçekleştirilen sergiye KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, üniversite personeli ve vatandaşlar katıldı.
‘Yunus Gibi’ sergisinin küratörlüğünü Betül Serbet Yılmaz ile birlikte yürüttüklerini ifade eden Ahmet Hakan Yılmaz sergi ile ilgili açıklamalarda bulunarak şunları söyledi: “İlim, tüm tezahür şekilleriyle varlık ve hayatı idrak etme noktasında kültür ve medeniyetimizin en mühim temel taşlarından birisidir. Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi olarak bizlerde bu idrak ile bilimin gelişmesi ve yayılmasına katkı sağlamak için tüm gücümüzle çalışmaktayız. Kuruluşumuz itibariyle genç bir üniversite olmakla birlikte kısa zamanda hem akademik performansta sürekli yükseliş eğilimi gösterdik hem de şehrimizin ve ülkemizin her anlamda gelişmesi için bilim ve sanatta sayısız etkinliğe imza attık. Kadim bir kültür ve medeniyet şehri Karaman, İslami Türk toplumunun varlık mücadelesinde mühim bir yerde bulunmaktadır. İlmi anlamda çok sayıda medrese, imarethane, tekke ve benzeri ilmi müesseselerde münhasır meziyetlerini aşikâr eden Karaman’da kurulmuş üniversitemiz ilmi çalışmalara ayrı bir ilgi duymakta bu konuda yapılan bilimsel çalışmalara ehemmiyet vermektedir. Karaman ilimizle müsemma olan Yunus’un dili ve güzel Türkçemiz ile 746. Türk Dili Bayramını kutluyor, sergimizin yunus gibi sevgi, hoşgörü ve kardeşliğe vesile olmasını diliyoruz.” dedi.
Toplam 60 eserin yer aldığı karma sergi;  Prof. Dr. Abdülgani Arıkan, Prof. Dr. Fatih Başbuğ, Prof. Dr. Mehmet Özkartal, Prof. Dr. Mustafa Küçüköner, Prof. Dr. Mutluhan Taş, Doç. Dr. Ahmet Türe, Doç. Dr. Attila Döl, Doç, Dr. Emine Nur Yılmaz Arıkan,  Doç. Dr. Mustafa Diğler, Doç. Dr. Muzaffer Yılmaz, Prof. Dr. Rengin Oyman, Doç. Dr. Esra Kavcı, Doç. Dr. Oğuz Yurttadur, Doç. Dr. Mine Ceranoğlu, Dr. Rasim Soylu, Doç. Dr. Zühal Başbuğ, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Aytaç, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Hakan Yılmaz, Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Tanrıver Celasin, Dr. Öğr. Üyesi Betül Serbest Yılmaz, Dr. Öğr. Üyesi Derya Konuk, Dr. Öğr. Üyesi Emre Şen, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Susuz, Dr. Öğr. Üyesi Murat Aksoy, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Konuk, Dr. Öğr. Üyesi Noyan Güven, Dr. Öğr. Üyesi Tekin Bayrak, Öğr. Gör. Eda Cerit, Öğr. Gör. Gülşen Kahraman, Öğr. Gör Hamide Soysal Demirci, Öğr. Gör. Hande Bilvar, Öğr. Gör. Mine Balcı, Öğr. Gör Müzeyyen Aköz Şen, Öğr. Gör. Necmettin Ertunç, Öğr. Gör. Özgül Yiğit, Öğr. Gör. Seda Dilay, Öğr. Gör. Tevhide Aydın, Öğr. Gör Fadim Akça, Arş. Gör. Gökhan Keleş, Arş Gör. Şeyda Misman, Özlem Çopur, Havva Küçüköner, Fazilet Ceyhanlı, Şerife Sultan Işık, Mithat Koparan, Yasemin Koparan, Sibel Kurtoğlu,  Hale Yılmaz Gönene, Ceyda Gülsever, Özgür Yiğit, Atilla Şirin, Nihat Şirin, Muhammet Bilgen, Mehmet Ali Genç, Mustafa Sönmez, Etibar Rzazdeh, Valide Paşayeva, Mihail Arabacı, Andrey Ivarlak, Kateryna Lemesheva, Abhaz Dizdarovıc, Akbar Bekhalam, Anne Pengrech, Daniela Jaurequı, Ethem Baymak, Nathalıa Bazhenova ve Sami Ben Ameur eserlerinden oluşuyor.
9-16 Mayıs tarihlerinde arasında açık kalacak olan sergi, https://kmu.edu.tr/stm adresinden de izlenebilecek.
 

Editör: Özgür CAN