28 Mayıs Cumhurbaşkanı 2. tur seçim çalışmalarında o günün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun bir açıklamaehliyet almayı düşünenlerin ve sürücü kurslarının kafasını karıştırmıştı.
Ehliyet alacak kursiyerlerin  bir çoğu, B sınıfı otomobil ehliyetinin süreceğini sanarak motosiklet ehliyet almaktan vaz geçmiş,  kimileri de yazıldığı kurstan kaydını sildirerek MTSK kurslarına mağduriyet yaşamıştı.
Defalarca kurslar tarafından böyle bir düzenlemenin gelmediği söylense de bazı kursiyerler ikna edilemeyip mağduriyetler yaşanmıştı. 
Bu karamsar bilgi ortalıkta dolaşırken bugün yetkililerden daha net daha gerçekçi açıklama geldi.
ASLA MÜMKÜN DEĞİLDİR

Açıklama Türkiye Sürücü Kursları Konfederasyonu  Genel Başkanı  Nusret Türker'den geldi.
B sınıfı otomobil ehliyetini alanın 125'lik  motosiklet  ehliyet alabilmesi gibi haberlerin gerçek dışı olduğu, motosiklet ehliyetinin farklı bir kulvar yani denge meselesi olduğundan otomobil ile motosiklet ehliyetinin tamamen farklı değerlendirilmesi gerektiğinin açıklaması yapıldı.

Seçimden önce Soylu'nun bu açıklaması kendisine sorulduğunda ' Ben kesinlikle öyle bir şey demedim kesinlikle eğitimin gerektiğini söylemiştim 'dediği öğrenildi.
Ehliyet üzerinde ki bu karamsar kirli bilgi ortadan kalkarken hem ehliyet alacak kursiyerler hem de MTSK kursları bu açıklamadan çok memnun kaldıkları söylediler. 
İşte o açıklama;

Editör: Özgür CAN