2023 yılının insanlığın yaşadığı en sıcak sene olacağını belirterek, Türkiye için de uyarıda bulundu. Kurnaz, "50 derecenin üstünü çok rahat göreceğimizi düşünüyorum" dedi

Sıcaklıklar etkisini artırdı.

Türkiye, küresel ısınmanın etkisiyle sıcak havaların etkisi altına girdi.

4 Temmuz Salı günü, küresel ortalama sıcaklık 17.18 derece olarak ölçüldü.

"Sıcaklık rekoru kırılan 10-11 gün yaşayacağız"
Prof. Dr. Kurnaz, "Hepimiz biliyoruz ki Temmuz ayının başı en sıcak günler değildir. Daha Temmuz'un ortası, Ağustos'un başı var sıcak günlerde… Dolayısıyla sıcaklık bundan sonra artmaya devam edecek. Bir de bunun üstüne gittikçe artan El Nino etkisi binecek.

Onun için yaklaşık olarak Ağustos ayının ortasına kadar her gün neredeyse yeni bir rekor kırıyor olabiliriz. Bir gün sıcaktır, bir gün biraz daha az sıcaktır. Bu sene içerisinde yaklaşık 10-12 tane daha rekorlu gün yaşayacağımızı bekliyorum. Bu durumda 2023 dünyanın, insanların yaşadığı en sıcak sene olacak." dedi.

KARAMAN'DA HAVALAR NASIL OLACAK ?

Aynı sıckla Cuma gününe kdar yüksek derecede hissedilecek. Ancak Pazar günü, kentte gökgürültülü sağanak yağışlar bekleniyor ve hava sıcaklıkları 28 dereceye kadar düşecek.
Pazartesi günü ise yağışlar etkisini sürdürecek ve sıcaklıkların 22 dereceye kadar düşmesi öngörülüyor. Bu değişken hava koşulları, vatandaşların günlük aktivitelerini planlarken hava durumunu dikkate almalarını gerektiriyor.
Karaman halkı, yağışlı hava koşullarının tarım ve su kaynaklarına olumlu etkisini gözlemlemişken, aynı zamanda sıcak yaz günlerinin de kendini hissettirmesiyle serinlemek için alternatif yollar arayışına giriyor.

Editör: Özgür CAN