Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada, bakanlık bünyesine toplamda 7,158 yeni personel alımı yapılacağını duyurdu. Bu alımların içinde 982 ziraat mühendisi, 1,422 mühendis, veteriner hekim, destek personeli, büro personeli, tarım işçisi ve diğer unvanlarda toplam 5,736 personelin yer aldığını belirtti.

Bakan Yumaklı, ayrıca Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı çiftçi sayısının 2019'da 2 milyon 83 bin 22 iken, günümüzde 2 milyon 245 bin 526'ya yükseldiğini ifade etti. Kırsal kalkınma programlarında gençlere yönelik ilave hibelerin yanı sıra TARSİM'de sübvansiyonlu kredilerde gençlere indirim yapıldığını söyledi.

Hangi kadrolara alım yapılacak?
Tarım ve Orman Bakanı tarafından yapılan açıklama sonrası kontenjanlar paylaşılmış oldu. Bakanlık alımları Merkez ve Taşra teşkilatlarında istihdam edilmek üzere yapılacak olup daha çeşitli kadrolarda atamalar yapılması beklenmektedir. Beklenen diğer kontenjanlar ise aşağıdaki gibidir:

Sulama Sistemleri Montaj İşçisi (İŞKUR ile)
Orman Muhafaza Memuru,
Orman Mühendisi,
Mühendis (17 Orman Endüstri, 12 Harita, 7 İnşaat, 6 Makine, 4 Elektrik Elektronik, 2 Bilgisayar ),
Avukat,
Tekniker ( Uçak, Mekatronik )
Büro Personeli (İşletme, İktisat, Muhasebe Ekonomi,  Adalet,  Grafik,  Bilgisayar, Çocuk Gelişimi,  Sekreter ),
Destek Personeli ( Erkek Şoför ),
Koruma ve Güvenlik Görevlisi ( 8 Erkek ve 1 Kadın ),
Orman Muhafaza Memuru,
İnşaat Mühendisi,
Destek Personeli,
Büro Personeli,
Makine Mühendisi,
Harita Mühendisi,
Ziraat Mühendisi,
Jeoloji Mühendisi,
Meteoroloji Mühendisi,
Koruma ve Güvenlik Görevlisi,
Çevre Mühendisi,
Elektrik Mühendisi,
Maden Mühendisi,
Orman Mühendisi,
Elektrik - Elektronik Mühendisi,
Jeofizik Mühendisi,
Bilgisayar Mühendisi,
Biyosistem Mühendisi,
Kimya Mühendisi,
Metalurji Mühendisi Mühendisi,
Başvuru İçin Aranan Şartlar Nedir?
OGM ve DSİ personel alımında adaylardan genel olarak 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar aranacak. Bu kapsamda " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, 18 yaşını tamamlamış olmak, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak" gibi şartlar aranacaktır.

KPSS Şartı var mı?
2022 yılında yapılan KPSS'den Lise için P94, Ön Lisans için P93 ve Lisans için P3 puan türünden en az 50, 60 veya 65 puan almış olmak şartı aranacaktır.

Eğitim Şartı:
Alımlar en az lise mezunu adaylardan yapılacak olup her kontenjan için adayların ilgili eğitim seviyesinde mezun olmuş olmaları gereklidir.

Başvurular Ne Zaman ve Nasıl Alınacak?
Tarım ve Orman Bakanlığı personel alımlarında başvuru süreci hakkında henüz herhangi bir paylaşıl yapılmadı. Ancak ilanın 2023 sonu veya 2024 yılı başlarında yayımlanması bekleniyor. Bu kapsamda alımların bazıları Kariyer adresi üzerinden ve bazıları ise İŞKUR üzerinden gerçekleştirilecek.

Editör: Özgür CAN