ÜNVER BÜTÇE’DE ATAMA BEKLEYENLERİN, TAŞERONUN, ÖĞRETMENLERİN, ÇALIŞANIN, EMEKLİNİN VE EMEKLİLİK BEKLEYEN STAJYER VE ÇIRAKLARIN SESİ OLDU

Cumhuriyet Halk Partisi Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, TBMM’de devam eden 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi görüşmelerinde CHP Grubu adına konuşma yaptı. Ünver konuşmasında atama bekleyen mühendislerin, öğretmenlerin, taşeronların, işe başladıkları gün yaşlılık sigortasının başlatılmasını isteyen stajyer ve çırakların, çalışan ve emeklilerin sorunlarını dile getirdi. Toplumun büyük bir kesimini oluşturan bu grupların sorunlarının bir an önce çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Sözlerine Irak’ın kuzeyinde bölücü terör örgütünün saldırısı sonucu hayatını kaybeden şehitlerimize rahmet dileyerek başlayan Ünver, şehit ailelerine ve milletimize başsağlığı diledi.

EMEKLİ MAAŞI YÜZYILIN AYIBI

Konuşmasında, geçtiğimiz yıllardan kalan ve biriken beklentilerin önümüzdeki yıl gerçekleşmesini uman toplum kesimlerinin taleplerini aktaracağını dile getiren CHP Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, ilk olarak emekli maaşlarına değindi ve “AKP'nin Türkiye Yüzyılı'nda emekli maaşları yüzyılın ayıbı olmuştur.” dedi. Ünver en düşük emekli maaşının en az asgari ücret düzeyine yükseltilmesi gerektiğini ifade etti.

MÜLAKATSIZ 100 BİN ATAMA

Atama bekleyen 100 binlerce öğretmen olduğunu dikkat çeken CHP Milletvekili Ünver, önceki Milli Eğitim Bakanı tarafından verilen 100 bin atama sözünün tutulmadığını ve iktidarın kamuya alımlarda mülakatın kaldırılacağına yönelik söz verdiği hatırlatarak; “Millî Eğitim Bakanlığı mülakatsız 100 bin öğretmen ataması yaparak adaletli atama bekleyen öğretmenlerle helalleşmelidir.” diye konuştu.

TAŞERONDA KALANLAR KADROYA ALINMALI

Sözlerinin devamında taşeronda çalışanlar ile belediye işçilerinin sorunlarına değinen Ünver, “Belediye emekçileri kadro verilmiş gibi yapılarak belediye şirketlerine alındılar. Asıl işi yapan şirket işçilerine de asıl kadro verilmeli, belediye kadrolarına alınmalıdırlar. Yine Karayollarında çalışan 14 bine yakın işçiyle birlikte Devlet Demiryollarında, Devlet Hava Meydanlarında, PTT'de ve hastane yemekhanelerinde taşeronda kalanlar var. Taşeronda kalanların kadro sorunu verilen sözlere uygun olarak çözülmelidir.” dedi.

SORUNLARI SIRALADI

Ünver, staj ve çıraklığın sigorta başlangıcı sayılmasını, kademeli emeklilik sağlanarak 8 Eylül 1999 sonrası girişlilerin yaşadığı mağduriyetin giderilmesini, Tarım ve Orman Bakanı’nın 7.158 personel alımı yapılacağına yönelik sözünün yetersiz olduğunu, 150 binin üzerinde ziraat, su ürünleri, gıda ve orman mühendisi ile veteriner hekimin yıllar boyu müjde beklediğini, BAĞKUR’lulara verilen 7200 prim gün sayısı sözünün bir an evvel hayata geçirilmesi gerektiğini aktardı.

BU BÜTÇE ÇİFTÇİMİZE YİNE “GELECEK YIL” DEDİRTECEK!

İktidarın Tarım Kanunu 21’inci maddesinin “tarımsal desteklerin milli gelirin yüzde 1’inden az olamayacağı” hükmünü uygulamama konusunda ısrarcı olduğunu ifade eden Ünver; “Bu bütçe çiftçimize de yine "gelecek yıl" dedirtecek. Geçtiğimiz yıl çiftçinin ürününe hak ettiği fiyat verilmedi, çiftçimiz ofise malını verebilmek için randevu almaya mecbur tutuldu, randevu alamadı. Zar zor randevu alıp malını verebilenler bu sefer de kırk beş güne varan vadeyle karşı karşıya kaldılar. Ürününü ofise vermek isteyen çiftçimiz de ofise veren çiftçimiz de mağdur edildi.” dedi.

AYRANCI VE GÖDET BARAJ GÖLLERİNDE KAPALI SULAMAYA GEÇİLMESİ KONUSU SAHİPSİZ BIRAKILDI

Konuşmasında Karaman’daki sulama sorununa da değinen Ünver sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Seçim bölgem Karaman'ın da dâhil olduğu, Türkiye'nin tarım alanlarının beşte 1'ine sahip Konya Ovası Projesi kapsamındaki illerde de tarımsal faaliyetin sürdürülebilirliği için bölgedeki sulama kapasitesinin artırılması çok önemlidir. Karaman'daki barajlarda basınçlı kapalı sulama sistemine yeterli düzeyde geçilememesi sebebiyle geçen yıl seçim öncesinde vatandaşlarımızın huzurunda hemşehrilerimin Ayrancı ve Gödet baraj gölleri için bu yöndeki taleplerini dile getirmem üzerine iktidar temsilcilerince seçim öncesi bu konuyla ilgili gerekli adımların atılacağı söylenmişti. Maalesef, Ayrancı ve Gödet baraj göllerinde kapalı basınçlı sulamaya geçilebilmesi için gereken yapılmamış, bu konu sahipsiz bırakılmıştır.”

BÜTÇE DAHA BAŞTAN AÇIK VERDİ

2024 yılı bütçesinin geneline bakıldığında, bütçenin 2,6 triyon lira açık vereceği, işsizliğin artarak 10,3 seviyesine çıkacağı, büyüme beklentisinin ise uzun yıllar ortalamasının altında, yüzde 4 olacağının öngörüldüğünü ifade eden Ünver; “Enflasyonla ilgili olarak ise küresel enflasyon vurgusuyla iyi niyet temennisinde bulunulduğunu görüyor, sadece iyi niyet temennileriyle vatandaşın cebini sömüren enflasyonun düşürülemediğini önceki yıllar tecrübesiyle biliyoruz.” şeklinde konuştu.

ADALETSİZ BİR YILA DAHA “MERHABA”

Öngörülen bütçe açığının vatandaşın, sabit gelirlinin, işçinin, çiftçinin, memurun, emeklinin, esnafın sırtına yükleneceğini ifade eden CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu adaletsiz vergi uygulaması devam ettiği müddetçe ülkenin ekonomisinin de vatandaşın ekonomisinin de düzelmeyeceği ortada. Görüyoruz ki önümüzdeki yıl da fakir ile zenginin aynı oranda vergi ödediği ama aynı geliri elde edemediği adaletsiz bir yıl olacak yani adında "adalet" olsa da AKP iktidarında adaletsiz bir yıla daha "Merhaba." diyeceğiz.”

TEK ADAMIN TÜRKİYE’YE HEDİYESİ

Adalet Bakanının adaleti inşa edilen mahkeme binalarıyla tarif ettiği bir ülkede adaletsiz Adalet ve Kalkınma Partisinin adaletsizliklerinin artık kimseyi şaşırtmadığını ifade eden TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Ünver konuşmasının devamında, “Adliyede şu kadar bilgisayar var." diye adalet güzellemesi yapıyor. Yargının güzel binaları var, bilgisayarları var ama ülkede hukuk, hak getire. Türkiye'de başta adaletsizlik olmak üzere sorunların çözülemiyor olmasının sebebi bu anlayış; aynaya bakmama anlayışı, "Biz de bir yerlerde yanlış yapıyor muyuz?" diye sorgulamama narsizmi, her şeyin en iyisini kendisinin bildiğine inanma hastalığı, suyu tersine çevirme, rüzgâra karşı tükürme merakı, tek adamın "Nas var, nas." deyişini de tek adamın onayıyla faizin 5 kat artırılışını da alkışlama şakşakçılığı; tümü tek adam yönetiminin Türkiye'ye hediyesi.” ifadelerine yer verdi.

ZİHNİYET DEĞİŞMEDİKÇE SORUNLAR DÜZELMEZ

Ünver sözlerini şu şekilde tamamladı: “Bu tutum devam ettiği müddetçe Türkiye'nin sorunlarının çözülebilme ihtimali bulunmamaktadır. O nedenle nasıl sunulursa sunulsun 2024 bütçesi de zihniyet değişmediği için ülkeye refah, vatandaşa zenginlik getirmeyecektir. Her şeye rağmen 2024'ün tüm yurttaşlarımıza sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum."

Editör: Özgür CAN