Şölen ateşinin yakılmasıyla başlayan etkinlik Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı ve ardından Vali Tuncay Akkoyun’un konuşması ile devam etti. 

Vali Tuncay Tuncay Akkoyun konuşmasında şunları kaydetti:

“Ata yurdumuzdan, Türk illerinden şehrimize misafir olan ve ziyaretleri ile bizleri onurlandıran her bir kardeşimize; Türk Dili’nin başkenti, Yunus Emre’nin diyarı, Karamanoğlu Mehmet Bey ve Şark Fatihi Kâzım Karabekir Paşa’nın memleketi, Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’ün ata yurdu Karaman’a hoş geldiniz sefalar getirdiniz diyorum. ”

Vali Tuncay Akkoyun, Türk Milletinin güçlü bir medeniyete sahip olduğunun altını çizerek, “Bizler kökleri çok derinlerde dalları ulu bir çınar misali kadim bir milletiz, güçlü bir medeniyetin mensuplarıyız.Gönül coğrafyamızın hudutları, ufuk çizgisi kadar engin, kardeşlik bağlarımız çeliktendir.Bizler, Ergenekon'dan Manas Destanı'na Oğuz Kağan Destanından Türeyiş Destanı'na yerin demir göğün bakır olduğu en zorlu anlarda gücümüzün; bir olmaktan, beraber olmaktan, iri olmaktan ve kardeş olmaktan geldiğini tarih boyunca hep göstermişiz. Sınırlarımız farklı olsa da tek bir milletin fertleri olarak ses bayrağımız Türkçenin çatısı altında birlik ve beraberliğimizi arttıracağımıza ve gücümüze güç katacağımıza yürekten inanıyorum.” diye konuştu.

Konuşmasına bu tür şölenlerin birliğimize ve beraberliğimize büyük katkılar sağlayacağını vurgulayan Vali Tuncay Akkoyun “Ülke ve Millet olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde “Birliğimiz gücümüzdür” ilkesiyle soydaşlarımızla kardeşlik bağlarımızı daha da kuvvetlendirmek için çeşitli alanda işbirliklerine, ortak etkinlik ve çalışmalara imzalar atıyoruz. Atmaya da devam edeceğiz.Nitekim bir olmanın, kardeş olmanın ve dayanışmanın, düşmana korku, dosta güven verdiğine son olarak Karabağ topraklarının azatlığında bir kez daha şahit olduk.Bu sebeple çeşitli alanlarda düzenlenen bu tür şölenler ve ortaklıklarla kardeşliğimizin perçinlenmesi, yarınlarımızda daha güçlü Türk devletlerinin oluşmasına vesile olacak, birliğimize ve beraberliğimize büyük katkılar sağlayacaktır. “ şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonunda Vali Tuncay Akkoyun “Türkiye Yüzyılı’nda Güçlü Türk Dünyası hedeflerine doğru bu kutlu yürüyüşte azim ve gayretle çalışmayı sürdüreceğiz.Şunu unutmayalım ki: Bir duvarın tuğlaları gibi sırt sırta verirsek ve bir halatın incecik telleri gibi birbirimize sımsıkı sarılırsak hiçbir güç bize üstün gelemeyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, 5’inci Uluslararası Karaman Türk Dünyası Kültür Şöleni’nin kardeşliğimizin güçlenmesine ve birliğimizin pekişmesine vesile olmasını diliyorum.Etkinliğin düzenlenmesinde Belediye Başkanımız Savaş Kalaycı başta olmak üzere emeği  geçen herkese teşekkür ediyorum.Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi daim eylesin.” ifadelerini kullandı.

Protokol konuşmaları, sahne gösterileri ve ses sanatçısı Ahmet Şafak’ın konserinin ardından demir dövme geleneği gerçekleştirildi.

Editör: Özgür CAN