İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan program, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan ve Vali Tuncay Akkoyun’un konuşmaları ile devam etti.

Konuşmasının başında tüm engelli vatandaşlarımızın “Engelliler Haftasını” kutlayan Vali Tuncay Akkoyun, “Toplumsal bilincimizi kuvvetlendirmek adına 10 Mayıs ile 16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan bu özel haftanın farkındalığımızı artırmasını yürekten temenni ediyorum.” dedi.

Kadim medeniyetimizdeki “insanı yaşat ki, devlet yaşasın” anlayışı ve Anayasamızdaki sosyal devlet ilkesinin bir tezahürü olarak özel gereksinimli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırmak adına bugüne kadar her türlü adımın atıldığına dikkat çeken Vali Akkoyun, “Rabbimizin bizlere emaneti olan Engelli vatandaşlarımızın potansiyellerini en üst düzeyde kullanabilmeleri, hayata dört elle sarılmaları, mutlulukları ve refahları için çalışıyoruz, gayret ediyoruz.  Özel gereksinimli vatandaşlarımızı, rehabilitasyon merkezleriyle, özel bakımıyla, evde bakımıyla, umut evleriyle, istihdamıyla, sosyal faaliyetlerle ezcümle her alanda yaşamın içine dahil eden bir tutum sergiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra “Özel gereksinimli kardeşlerimizin Eğitim-Öğretim hayatına eşit şartlar altında devam etmeleri için de var gücümüzle çalışıyoruz.” diyen Vali Akkoyun, “İlimiz merkez ve ilçelerinde 5200’den fazla özel eğitime ihtiyacı olan birey bulunmaktadır. Özel gereksinimli öğrencilerimiz, özel eğitim ihtiyaçlarına uygun şekilde tanılama yapılarak uygun eğitim ortamlarına yerleştirilmekte, özel eğitim okullarında ve özel eğitim sınıflarında eğitimlerine devam etmektedirler. Sağlık sebepleriyle dışarıya çıkması uygun olmayan öğrencilerimize evde eğitim hizmeti verilmektedir. Akranlarından eğitim-öğretim açısından geri kalmış öğrencilerimize destek eğitim odaları aracılığıyla eğitim verilerek eğitim düzeylerinin gelişmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda 0-36 ay arasındaki öğrencilerimiz için erken çocukluk birimimiz de açılmıştır. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından özel gereksinimli kardeşlerimizin ailelilerine yönelik de aile eğitimleri sunulmaktadır. Bütün bunlar özel gereksinimli kardeşlerimizin ve ailelerinin mutlulukları, sevinçleri ve huzurları için göstermiş olduğumuz çabanın, gayretin bir göstergesidir. Büyük ve güçlü Türkiye hedefimize doğru emin adımlarla ilerlerken bugüne kadar her alanda olduğu gibi bundan sonra da engelli kardeşlerimizin yaşam kalitesini yükseltecek, hayatlarını kolaylaştıracak işlere ve eserlere imza atmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında Vali Tuncay Akkoyun şunları kaydetti:

“Engelli kardeşlerimizin gayret ve kararlılığı, hayatın her ânında ve alanında ortaya koydukları üstün başarılar, her birimize örnek olmalıdır. Bilhassa son yıllarda özel gereksinimli vatandaşlarımız, uluslararası arenada farklı spor dallarında bizleri onurlandıran dereceler elde etmekte ve şanlı al bayrağımızı gururla dalgalandırmaktadır. Özellikle Karaman’ımızda Yüzmeden Judoya, Oturarak Voleyboldan Tekvandoya engelli kardeşlerimizin ulusal ve uluslararası sportif başarılarıyla iftihar ediyoruz, sevinç duyuyoruz. İnancın, azmin ve mücadelenin sembolü olan tüm engelli kardeşlerimizi bu yüksek gayretlerinden dolayı tebrik ediyorum. Devletimizin destekleri ve şahsi üstün gayretleri ile bizleri gururlandıracak daha nice başarılara imza atacaklarına yürekten inanıyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Şunu unutmayalım ki: Sevgi her engeli aşar. Sevginin galip gelmeyeceği hiçbir engel yoktur şuuruyla bütün engelleri birlikte aşacağımıza inancımız tam. Bu düşüncelerle 

eğitimden sağlığa spordan ulaşıma ve diğer birçok alana kadar engellilerimize sunulan hizmetlerde emeği ve katkısı olan herkese gönülden teşekkür ediyorum. Kendilerine kolaylıklar diliyorum. Bahar Şenliğinin hazırlanmasında başta İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve Rehberlik Araştırma Merkezimiz olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı iletiyorum, başarılar diliyorum. Bu etkinlik vesilesiyle özel gereksinimli kardeşlerimize yönelik farkındalığın artmasını en içten dileklerimle temenni ediyorum.”

Vali Akkoyun’un konuşmalarının ardından program, gösteriler, spor etkinlikleri ve çeşitli oyunlar ile devam etti.

Etkinlikle ayrıca Ali Rıza Alıçlı Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezinde kalan özel gereksinimli vatandaşlarımız tarafından mehter gösterisi yapıldı.

Programa kurum müdürleri, öğretmenler ve vatandaşlarımız da katıldı.

Editör: Özgür CAN