Tarımın sorunları sadece çiftçinin değil, bu ülkede yaşayan herkesin sorunudur. Bereketli ovamızda su tükeniyor, topraklarımız susuzluktan ağlıyor. Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, tarım sektöründeki sorunlara dikkat çekerek, üreticilerimizin yaşadığı zorlukları dile getirdi.

Mehmet Bayram, tarım sektörünün canlı ve sorunsuz olması durumunda, ülkede yaşayan insanların mutlu ve huzurlu olacağını belirtti. Ancak, tarım sektörünün problemleri varsa, insanların mutlu olmadığını vurguladı. İnsanlarımızın mutlu ve huzurlu yaşayabilmesi için tarım sektörünün üretmesi gerektiğini ve üretmek için de suya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Karaman genelinde saha ziyaretleri gerçekleştiren Mehmet Bayram, üreticilerimizin sulama sezonunu yer altı sularının çekilmesi nedeniyle gergin ve sıkıntılı geçirdiğini ifade etti. Kuyuların kuruması ve baraj sahasında tüm imkanları seferber eden Gödet Barajı'nın tarihinin en yüksek su seviyesine ulaşarak yaklaşık 40 milyon metreküp suyu üreticilere vermeyi planladığını belirtti. Ancak, tüm çaba ve gayretlere rağmen su sıkıntısının giderilemediğini söyledi.

Her gün köylerde ve üretim sahalarında görüştükleri çiftçilerin, yaşanan su sıkıntısından dolayı aralarında gerginlik yaşandığını belirten Mehmet Bayram, artan girdi maliyetleri ve üreticilerin ürünü sulayıp yetiştirmek için yaşadığı sıkıntıların endişe verici bir durum haline geldiğini vurguladı.

Sonuç olarak, bu topraklarda üretim yapmak ve gelecek nesillerimizin tarım yapabilmesi için ülkemizi besleyen Karaman ve Konya Ovası'nın susuzluktan ağlayan bereketli topraklarının su ile buluşturulmasının hayati önem taşıdığını ifade eden Mehmet Bayram, su konusunun Karaman ve Konya Ovası için şakası olmadığını belirtti. Bu ülkede anahtar kelimenin "üretmek" olduğunu ve üretmek için bereketli topraklarımıza dış havzalardan acilen su getirilmesi gerektiğini söyledi.

Editör: Özgür CAN