Şehit Ahmet Sarı Ortaokulu tarafından Türk Mutfak Kültürü'nün geçmiş nesillerden gelecek nesillere aktarılması amacıyla ortaya konan Kültürümüz Kimliğimizdir Projesi kapsamında düzenlenen Yemekler Kültürümüzün Aynasıdır konulu etkinlikte öğrenciler, anneanne ve babaanneleriyle birlikte evlerinde hem Karaman'a özgü hem de tüm Türkiye'de unutulmaya yüz tutmuş geleneksel yemekleri hazırlayıp sergiledi.
Fast food kültürünün hızla yayıldığı günümüzde Türk Kültürü'nün en önemli öğelerinden bir biri olan yemeklerimize sahip çıkmak ve gelecek nesillere bu mirası aktarmak için kolları sıvayan Şehit Ahmet Sarı Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Tuncer Baran öğrenci ve velileriyle birlikte farklı bir etkinliğe imza attılar.
Tuncer Baran'ın öğrenci ve velilerinin işbirliğinde hayata geçirdiği Kültürümüz Kimliğimizdir Projesi kapsamında anneanne ve babaanneler tarafından yapılan hem Karaman'a özgü hem de tüm Türkiye'de unutulmaya yüz tutmuş geleneksel yemekler görücüye çıktı.
Karaman Valisi H. Engin Sarıibrahim, eşi Hanımefendi Hatice Sarıibrahim ile İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, daire amirleri, millî eğitim yöneticileri ve davetlilerin katıldığı etkinlikte projeye ilişkin Şehit Ahmet Sarı Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Tuncer Baran, davetlilere bilgi verdi.
Tuncer Baran, "Kültürümüzün en önemli öğelerinden biri olan yemeklerimize sahip çıkmak adına Kültürümüz Kimliğimizdir Projesini hayata geçirdik. Proje kapsamında derslerimizin ilgili ünite ve konularıyla ilişkilendirdik ve sosyal bilgiler dersinin 'yaparak yaşayarak' öğretim yöntemini kullanarak anneanne ve babaannelerimizin vasıtasıyla Karaman'ımıza ait geçmiş sofraları zenginleştiren ama günümüzde unutulmaya yüz tutmuş yemekleri malzeme ve tarifleriyle birlikte sergilemek istedik." dedi.
Stantları gezerek yemekler hakkında bilgi alan Vali H. Engin Sarıibrahim, etkinlik sonrasında Anadolu Ajansı'na açıklamalarda bulundu. Projenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Vali Sarıibrahim, "Anadolu'da bilinen fakat çok da tüketilmeyen yemeklerin yapıldığı ve tanıtıldığı çok güzel bir etkinlik oldu. Bu anlamda bizlere destek veren bütün veli, öğrenci ve öğretmenlere teşekkür ediyorum. Çok güzel bir gün geçirdik. Bizleri duygulandıran büyüklerin torunlarıyla beraber olduğu çok güzel bir gündü. Okullarda artan sosyal etkinliklerin eğitim öğretimin önemli parçalarından olduğunu düşünüyoruz. Sportif aktivitelerle ve diğer sosyal aktivitelerde de eğitim öğretimini güçlendirmek, zenginleştirmek için çabalıyoruz." 
Övemeç Çorbası, Gıcıdık, Haside Tatlısı, Mülükü gibi geçmişten günümüze kadar ulaşan geleneksel yemekler Şehit Ahmet Sarı Ortaokulu'nda kurulan stantlarda beğeniye sunulurken standartları ziyaret eden davetliler yemeklere tam not verdi.


 

Editör: Özgür CAN