Bugün 22 Mart Dünya Su Günü. Ülkemiz ve dünyamızın geleceği için daha sürdürülebilir bir yaşamın temelini, verimli su yönetimi oluşturuyor. Su, yaşamın kaynağıdır ve gelecek nesillere bırakacağımız en büyük miras temiz su kaynaklarıdır. Küresel su sorununa karşı, su kaynaklarımızın iyi yönetimi ve sürdürülebilirliği en öncelikli görevlerimizden biridir.

Karaman'da bu yıl kurak bir dönem yaşanıyor ve Mart ayının sonuna gelindiğinde, Nisan ve Mayıs aylarında beklenen yağışlarla üreticilerin tarımsal sulama için kullanacakları yeraltı sularının artması umuluyor. Ancak şu anda, Gödet dışındaki barajlarımızda su seviyeleri oldukça düşük durumda: İbrala Barajı 7 Milyon metreküp, Ayrancı Barajı 7 Milyon Metreküp.

Su, hepimizi etkileyen ve ilgilendiren bir konudur. Bu nedenle, herkes su konusunda dikkatli davranmalı ve israf etmemelidir. Hem sulama suyu kullanımında, hem evde ve sanayide su tüketiminde, hepimiz su kaynaklarımızın sürdürülebilirliği için üzerimize düşeni yapmalıyız.

Yaşam kaynağımız olan suyu gelecek nesillere miras olarak bırakabilmek için, suyun verimli kullanımı ve kaynaklarının korunması için çalışmalıyız. 22 Mart Dünya Su Günü'nü kutluyor ve suyun öneminin farkında olarak hareket etmeye çağırıyoruz.

Editör: Özgür CAN