Sigara Zamları Tiryakileri Üzdü: Yeni Fiyatlar Açıklandı

Türkiye'de sigara tiryakileri, yeni zamlarla karşı karşıya kaldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından, sigaradan alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) miktarının %19.49 oranında artırılması, sigara fiyatlarında ciddi bir artışa neden oldu.

TÜİK Verileri ve ÖTV Artışı
Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte, sigaradan alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) %19.49 oranında artırıldı. Bu artış, sigara fiyatlarının hızla yükselmesine sebep oldu. Tiryakiler, bu zamların kendilerini olumsuz etkilediğini belirtirken, birçok kişi sigara alışkanlıklarını gözden geçirmek zorunda kalıyor.

JTİ Grubu Sigara Fiyatları
Zamların ardından JTİ grubuna ait sigaraların yeni fiyat tarifesi de açıklandı. JTİ grubundaki en ucuz sigara 67 lira olurken, en pahalı sigara ise 80 lira olarak belirlendi. İşte JTİ grubunun zamlı yeni tarifesi:

En Ucuz Sigara: 67 TL
En Pahalı Sigara: 80 TL


Haziran Ayı Enflasyonu Akaryakıt Fiyatlarını Etkiledi: Benzin ve Motorine Zam Geliyor

16 Temmuz 2023'te Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararname ile akaryakıtta maktu ÖTV tutarları 5 TL artırılmıştı. Bu tutarların her 6 ayda bir ÜFE oranında zamlanması düzenlenmişti. Bugün TÜİK'in açıkladığı %19,49'luk 6 aylık üretici enflasyonu doğrultusunda, motorin, benzin ve otogazda maktu ÖTV miktarları artırıldı.

Karaman'da benzin ve motorin fiyatlarının litre başına 50 TL'ye yaklaşması bekleniyor. Akaryakıt fiyatlarındaki bu artış, vatandaşları ve sektör temsilcilerini endişelendiriyor.

Editör: Özgür CAN