Karaman 'da işçi haklarını savunmada  ilk akla gelen  avukatlardan biri olan Av. Hüseyin Mutlu ile işverenler özellikle OSB ile arasının pek de iyi olmadığı herkes tarafından bilinmektedir..

Geçen günlerde Av. Hüseyin Mutlu'nun sosyal medya hesabından bir açıklama yapmasıyla başlayan karşılıklı paylaşımlara bir yenisi daha eklendi. İlk açıklama Av. Hüseyin Mutlu'dan geldi. Mutlu'nun açıklamasına, OSB sosyal medya hesabından OSB Başkanı Kemal Boynukalın cevap verdi. İşte o açıklamalar;

Birileri Sanayi Yarışında Karaman’ın Cenaze Namazını Görmek İstiyor. 
Karaman’ın Ekonomik Gelişmesinin Önünde En Büyük Pranga Sizin Yönetim Anlayışınızdır. 
Osb Yönetimleri Valiliklere Devir Edilmelidir. 
Üyelerinizin ve Karaman’ın ali menfaattarını açıkça gözetmiyorsunuz. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri gibi yasak tüm dünya ülkelerine diyerek konuyu çarptırmaya çalışmanızda bunun açık göstergesidir. Üyeleriniz size sormaz mı bu IRAK’ın yasak getirdiği ürünleri Zambia, Papua Yeni Gine değil neredeyse tamamına yakınını ülkemiz göndermekte ülkemizin de gönderdiği ürünlerin büyük bir kısmını KARAMAN göndermekte sizler savunmayacaksanız kimler savunacak?  Yoksa küçükler üretimi durdursun da onları da mı satın alalım düşünceniz var? 
Karaman’ın gelişmesinde en önemli etken sanayi olup; ilimizde yapılan yanlışlara  karşı elini taşın altına koyması gerekenler seyirci kaldı. Konya farkı katladı, Aksaray bile geriden gelip tur bindirdi; gübre fabrikası ve kâğıt fabrikasından sonra Ereğli’de Karaman’ı geçecek. 04 Mayıs 2022’de ‘Aksaray, Niğde, Afyon ve Nevşehir gibi iller yatırım teşvik bölgesi daha fazla imkânın olduğu 4. ya da 5. bölge de yer alması hatta yeni kurulan OSB'lerinde 6. bölge imkanlarından yararlanırken Karaman'ın 3. bölge de yer alması kabul edilemez.’ söylemiştim. DAHA UCUZ ELEKTRİK, SGK PRİM AVANTAJI OLDUĞU BÖLGESEL TEŞVİKTE DAHİ BİR TALEPTE BULUNMADINIZ ALTTA KALANIN CANI ÇIKSIN ANLAYIŞINIZIN EN BÜYÜK GÖSTERGELERİNDENDİR. 
Nasıl ki ülkemizin en büyük perakende devi Karaman’da ürettirdiği ürünleri için Eskişehir’de bisküvi fabrikası açtı hem satıcı hem üretici olmasına kayıtsız kaldınız buna da kayıtsız kalıyorsunuz. Aşağıda bu konuda bize düşmez ama Karaman’ın ali menfaatleri söz konusu olduğunda 2 yıl önce yaptığımıza ilişkin ufak bir kesit göreceksiniz. Sizin gibi seyirci kalmadık. Ya hu siz neredeydiniz? 
Arsalar olayına hiç girmiyorum yaptığınız rezillikler artık herkesçe bilinen olgulardır. Ancak kendisine ihdas edilen ya da OSB kuruluşunda tapusunu alıp henüz bir yapı yapmayan gerçek ya da tüzel kişilere tavsiyemdir kanun hükmü açık olup binanızı yapın ya da üretim yapacak gerçek sanayicinin önünü açın bir gün gelir boş arsalar geri alındığında yaygara kopartmayın. 
Karaman’ın ekonomik anlamda cenazesini görme hayalleriyle çabalayanlara gücümüz yettiğince engel olacağız.

Av. Hüzeyin Mutlu'nun bu açıklamasından sonra OSB Bşakanı KEmal Boynukalın ise açıklama paylaştı. İşte o açıklama;

Başkan Boynukalın : Biz İşimizi Yapıyoruz,Herkes İşini Yapsın.

Karaman Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kemal BOYNUKALIN’dan Irak Bakanlar kurulu Hamur işleri ve Kek ithalatı konulu basın açıklaması

Ticaret Bakanlığı’ndan alınan yazıya istinaden, 09.10.2023 tarihinde Irak Bakanlar Kurulunun 41. olağan toplantısında;

-Ekonomi Bakanlar Konseyinin meyve suları, meşrubat, hamur işleri ve kek ithalatının yasaklanmasına ilişkin tavsiyesinin onaylanması,

-Söz konusu kararın uygulanmasından bir yıl sonrasında, Irak Sanayi ve Maden Bakanlığı tarafından söz konusu kararın gözden geçirilmesi ve yerel pazara etkilerinin değerlendirilmesi,

 -Her türlü hamur işleri ve kekler için, kararın düzenleme tarihinden itibaren doksan (90) gün sonra uygulanmasına başlanması,

-Hali hazırda yürürlükte olan meyve suyu ve meşrubat ithalatının yasaklanma kararının devam etmesi, kararlarının alındığı belirtilmiştir.

Malumları olduğu üzere, Karaman ilimizde Sanayicilerimiz ve ihracat şirketlerimiz Akdeniz ihracatçılar Birliği üyesi olmakta ve konu takibi yapılmaktadır. Bu konuda Irak ithalat yasakları ile ilgili Bağdat Ticaret Müşaviri ile görüşmelerde İTHALAT YASAKLARINA İLİŞKİN TAVSİYE KARARI olduğu ve 09.10.2023 tarihinden 90 gün sonra uygulanmasına başlatılması ve konunun yakın takiplerinde olduğunu beyan etmişlerdir.

Bu mesele hükümetler arası mevzuu olduğu bir konudur, Her Devlet ve icra organı hükümet kendi tebaası üretici, sanayicisi, cari acık ve fazlası, bunlara bağlı işsizlik istihdam vb. halkının ihtiyaçları noktasında bir başka ülkede ticaret ateşesi, büyük elçisi ve bakanlar düzeyinde müzakereler neticesinde sonuca bağlanan konulardır.

Şüphesiz Türk Devleti ve yetkili birimler müzakerelere başladı.

Biz sorunlarımızı bizi temsil eden makamlara ivedi bildirmekteyiz.

Bunun ötesinde konunun muhatap ve çözümü Karaman, Kayseri yada Konya, Aksaray veya Niğde, Çumra OSB değildir.

Karaman OSB Başkanı ve yönetimini bundan dolayı suçlamak absürt (saçma) ve gülünçtür.

Bu Karartma ve çarpıtma ile şehrimizde SİYASİ ve ticari rant peşinde olanların her konuyu istismar ederek kendi reklam çalışmasıdır.

“Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.” demiş Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK. Biz işimizi yapıyor ve takip ediyoruz. HERKES İŞİNİ YAPSIN.

Editör: Özgür CAN