750’inci Vuslat Yıl Dönümünde Mevlânâ'yı Anma Programı kapsamında Anadolu Mektebi ve Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile organize edilen etkinlikte Anadolu Mektebi’nin öğrencileri ve akademisyenler Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'yi anlattı.
Mevlânâ'nın 750'inci vuslat yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen ve 3 gün sürecek etkinlikler, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. İdris Nebi Uysal’ın konuk olduğu ve 25 Aralık 2023 tarihinde Hatuniye Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde gerçekleşen yazar söyleşisiyle başladı.
Piri Reis Kültür Merkezi’nde 26 Aralık 2023 tarihinde gerçekleşen açılış paneli ile etkinliklere devam edildi. Açılış paneline, Karaman Valisi H. Engin Sarıibrahim ve eşi Hanımefendi Hatice Sarıibrahim, Anadolu Mektebi Yürütmek Kurulu Üyesi Ali Altuntaş, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, daire amirleri, davetliler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Programın açış konuşmasını Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü yaptı. Video konferans yoluyla panele katılan Prof. Dr. Sami Güçlü, Anadolu Mektebi’nin çalışmalarından bahsederek okuma faaliyetine katılan öğrencilere ve onları yönlendiren öğretmenlere teşekkür etti. 
Prof. Dr. Sami Güçlü’nün konuşmasının ardından panele geçildi. Mimar Sinan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı öğrencisi Kadir Mert Aydoğar’ın oturum başkanlığında düzenlenen panelde; Mevlânâ Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Sema Yüksel "Mevlânâ’da Ölüm" konusunda, Tokat Borsa İstanbul Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi İkbal Gençay "Mevlana'nın Ahlaki Değer ve Erdemlere Verdiği Önem" konusunda, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi öğrencisi Yaren Nur Özen "Mevlânâ’da Aşkın Yoklukta Keşfi" konusunda, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi öğrencisi Hilal Sarıkaya ise "Mevlânâ’ya Göre Eğitim" konusunda sunumlar gerçekleştirdiler.
Program sonunda panel değerlendirmesini Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. İdris Nebi Uysal yaptı. Anadolu Mektebi’nin programlarına katılmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Prof. Dr. İdris Nebi Uysal, Anadolu’nun Türk milleti için bir gönül coğrafyası olduğunu altını çizdi. İdris Nebi Uysal, “Genel bir çerçevede düşündüğünüz zaman Gazze, Saraybosna, Taşkent ve Buhara Anadolu’dur. Anadolu’yu bu gözle değerlendirmek gerekir. Dolayısıyla Anadolu Mektebi, bu gönül coğrafyasını etkileyen bir harekettir.” dedi.
Panelistlerin ele aldığı konulara değinen İdris Nebi Uysal, “Mevlana’yı anlatan bir sözlük hazırlasak ilk kelimesinin ‘ölüm’ olduğunu söyleyebiliriz. Panelistlerimizden Sema Yüksel, “Mevlânâ’da Ölüm" konusunu ele aldı. Hz. Mevlana için ölüm bir kayıp değil, aksine bir kavuşmadır. İkbal Gençay, Mevlânâ'nın ahlaki değer ve erdemlere verdiği önemi anlattı. Yaren Nur Özen, aşk konusunu ele alırken Hilal Sarıkaya ise Mevlânâ’ya göre eğitim konusuna değindi. Ben tüm panelist öğrencilerimizi tekrar tebrik ediyor, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize çalışmalarında başarılar diliyorum." diye konuştu.
Prof. Dr. İdris Nebi Uysal’ın ardından kürsüye gelen Anadolu Mektebi Yürütmek Kurulu Üyesi Ali Altuntaş bir değerlendirme konuşması yaptı. Anadolu Mektebi’nin içerisinde yer alan öğretmen ve öğrencilere teşekkür eden Ali Altuntaş, Mevlânâ’nın sözlerinden örnek vererek konuşmasını sürdürdü. Mevlânâ’nın yazmış olduğu Mesnevi’nin kültürümüzün temel taşlarından biri olduğuna dikkat çeken Altuntaş, “Mevlana bizim için bir değer, Mesnevi ise kültürümüzün yapı taşlarından biridir.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından açılış paneli, Karaman Valisi H. Engin Sarıibrahim’in, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. İdris Nebi Uysal ile Anadolu Mektebi Yürütmek Kurulu Üyesi Ali Altuntaş’a plaket ve hediye vermesi, Ali Altuntaş’ın ise panelist öğrencilere katılım belgelerinin takdimi ve günün anısına çekilen fotoğraflarla sona erdi.
Anma programı kapsamında Prof. Dr. Ömer Dinçer Anadolu İmam Hatip Lisesi ile Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Bilimler Lisesinde Anadolu Mektebi öğrencileri tarafından okul panelleri gerçekleştirilecek.
Ayrıca etkinlikler çerçevesinde Anadolu Mektebi’nin öğrencileri Mevlâna'nın annesi Mümine Hatun’un kabrinin bulunduğu Aktekke Camii (Mader-i Mevlâna) ziyaret edecek. Ardından Karaman Millet Bahçesi’ndeki Nefis Kafeterya’da Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Arap Dili ve Belâgati Bölümü Dr. Ögr. Üyesi Nasseruddin Mazhari, katılımcılarla Mevlana üzerine söyleşi yapacak. Etkinliklerin ikinci günü Selçuk Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuri Şimşekler’in konuk olacağı yazar söyleşisiyle sona erecek.
750’inci Vuslat Yıl Dönümünde Mevlana'yı Anma Programı etkinlikleri 26 Aralık 2023 Çarşamba günü Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleşecek olan kapanış panelinde Prof. Dr. Nuri Şimşekler’in yapacağı değerlendirmeyle sona erecek.

Editör: Özgür CAN