Hayatınızda yapacağınız ufak değişikliklerle mevcut kilonuzun yüzde 5 ila 10’unu vermeniz mümkün olduğunu ve verilen kiloyla hangi sağlık sorunlarınden kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz?

Hastane Derindere İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu, mevcut kilonuzun %10’unu verdiğinizde hayatınızda olabilecek değişiklikleri ve bu değişikliklerin getirdiği kazanımları anlattı…

Eklemlerinizin üzerindeki yük azalır!

Dizinize ve diğer alt vücut eklemlerine yüklenen ağırlık eklemlerinizin yıpranmasına neden olmasının yanı sıra Romatoid Artrit gibi uzun yıllar tedavi gerektiren süreğen hastalıklara da zemin hazırlayabilir. Mevcut kilonuzun %10’unu bile verseniz bu hastalıklara yakalanma riskinizde azalma görülecektir.

Tip 2 Diyabeti engellemek elinizde olabilir!

Sağlıklı kilo başta insülin direnci olmak suretiyle Tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riskinizi azaltan önemli bir etmendir. Düzenli ve dikkatli beslenmenin yanı sıra haftanın 5 günü 30’ar dakika yapacağınız egzersizle kilo kaybı sağlayarak kan şekerinizi kontrol altına alabilirsiniz.

İyi huylu kolesterolünüzü yükseltebilirsiniz!

Halk arasında kötü huylu kolesterol olarak bilinen LDL’yi sağlıklı beslenme ve ilaçlarla düşürebilirsiniz; yalnız iyi huylu kolesterol olarak bilinen HDL seviyesini yükseltmek daha zahmetlidir. Egzersiz yaparak ve vücut yağını kaybederek iyi huylu kolesterol düzeyinizi 60 mg/dl’nin üzerine çıKarabilir ve kalp hastalığına yakalanma riskinizi düşürebilirsiniz.

Trigliserid düzeyinizi korursunuz!

Depolama ve enerji için yağ taşıyan parçacıklar olan trigliserid düzeyinin 150 mg/dl seviyesine inmesini sağlayarak kalp krizi ve inme ile Karşılaşma olasılığınızi azaltabilirsiniz.

Yüksek kan basıncınız düşer!

Ekstra vücut ağırlığı, arter duvarlarına Karşı kanınızı zorla iter. Bu da kalbin daha zor çalışmasına neden olur. Kilonuzda %5’lik bir azalma kan basıncınızı aşağı yukarı 5 puan düşürebilir. Bu nedenle tuzla vedalaşın ve bol miktarda sebze, meyve ve az yağlı süt ürünlerine sofranızda yer açın.

Kilo kaybı insülin direncini azaltır!

Özellikle Karın bölgesindeki yağlanma, kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutan insülinin gereğinden çok salgılanmasına ve kan şekeri seviyenizin yükselmesine yol açabilir. Biraz kilo kaybı, bu etkinin tersine çevrilmesini sağlar.

Kilo=Kanser Riski olmasın!

Kilo vermenin sizi hastalıklara Karşı koruduğunun açık bir kanıtı olmasa da; ekstra vücut ağırlığı, göğüs, kolon, Karaciğer, böbrekler, yumurtalıklar, serviks ve prostat dahil olmak suretiyle birçok kansere yakalanma olasılığınızi artırır.

Uyku Apnesi riskinizi azaltır!

Fazla kilolu kişilerin boğazlarının arkasında ekstra dokuları olduğu için bu doku uyku sırasında düşerek solunum yolunuzu tıkayabilir. Bu, bilhassa de kalbiniz için, birçok sağlık problemina neden olabilecek tüm gece boyunca nefes almayı bırakmanıza yol açan uyku apnesine zemin hazırlar.

Hastalıklarla Karşılaşma olasılığınız düşer!

Yağ hücreleri, bilhassa de Karnın çevresindeki hücreler, bütün vücudu dokuya tahriş edip bedeninuza zarar verebilecek kimyasalları serbest bırakabilir. Bu artrit, kalp hastalığı, kalp krizi ve inme gibi sağlık problemleriyla bağlantılıdır. % 10 kilo kaybıyla bu maddelerin miktarını düşürebilir ve ciddi bir hastalığa yakalanma riskinizi düşürebilirsiniz.

Size makul olan diyeti yapın!

Kilolarınızdan tamamıyla kurtulmanızı ve her istediğinizi Yemenizi sağlayacak kusursuz bir diyet yok; yalnız bazı temel kurallar var. Meyve ve sebze porsiyonlarınızı azaltın. Yağsız ve işlenmemiş proteinler tüketmeyi tercih edin. Yağsız et ve deniz ürünleri, baklagiller, fındık tüketin. Beyaz ekmek ve beyaz pirinç gibi rafine edilmiş tahılları, çok ekmekli ekmek, kahverengi pirinç ve yulaf ezmesi gibi tahıllarla değiştirin.