Ali Önday Karaman Ziraat Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen Genel Kurul ile yeniden başkan seçildi.

Başkan Öngay, yapmış olduğu konuşmada" Sayın Divan başkanım Değerli Divan üyeleri, Değerli misafirler, Basınımızın değerli Mensupları ve sevgili Muhtarlar. Hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum, hepiniz hoş geldiniz. Bugün Karaman muhtarlar derneğimizin 12. Seçimli olağan genel kurulunu gerçekleştirmek üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Dernek başkan adayı olarak kendimi tanıtarak konuşmama başlamak istiyorum. Hepinizin bildiği gibi ismim Ali ÖNGAY 1958 Karaman doğumluyum. Ziya Gökalp mahallesinin 2. Dönem seçilmiş muhtarıyım. Tapu ve Kadastro meslek yüksek okulu ve devamında Anadolu üniversitesi İşletme fakültesi mezunuyum. 28 yıl devlet memurluğu yaptıktan sonra 2007 yılında karamandaki maliyeden emekli oldum.2007 yılında maliye karşısında açmış olduğum emlak büromda köy muhtarlarının Gelir gider bütçesi, Çiftçi malları koruma Bütçesi, evlenme işlemleri, dilekçeleri ve kararları gibi konularda muhtarlık işlemlerini yaptım. 

2014 yılında muhtar seçilip 2015 Yılında ilk kez Dernek Başkan adayı olduğumda muhtarlara şayet seçilmem halinde Mesai saatleri içerisinde Derneğimizi açık tutarak Tüm mesaimi Dernekte geçireceğimi 2. Bir işle uğraşmayacağımın sözünü verdim. Ayrıca muhtarlarımızı ilgilendiren 442 sayılı köy kanunu 6831 sayılı orman kanununu 4342 sayılı mera kanununu 3402 sayılı Kadastro kanununu 2644 sayılı Tapu kanununu 3194 sayılı imar Kanununu ve 3071 sayılı Dilekçe kanununu bilinmeden Dernek başkanlığı koltuğunda oturularak muhtarlara yardımcı olunamayacağını, Kadastrodan gelmem nedeniyle yukarıda saydığın kanunlara vakıf olmam ve kendimi hazır hissetmem nedeniyle ilk kez 2015 yılında Dernek başkanlığına aday oldum. 2015 yılında ve 2018 yıllarındaki Dernek başkanlığı seçimlerinde oy kullanan muhtarların % 70 ' e yakınının desteğini alarak, yine 2021 yılında da tek aday ve tek liste ile 3. kez Karaman Muhtarlar Derneği başkanlığına seçildim. 

DERNEK BAŞKANI OLARAK DERNEĞİMİZDE YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR 
2015 yılında Dernek başkanı seçildikten sonra İlk işim muhtarlar Derneğine yakışır Hizmet binamızın ve toplantı salonumuzun tadilatı ile işe başladım. Valilik ve Belediyeden aldığımız destek ve Derneğimize ait hesap dan çekilen para ile Dernek Hizmet Büromuzu bugünkü haline getirdik. Yönetim kurulum ile birlikte Muhtarlarımıza bugüne kadar yapılmayanı yapalım dedik ve iftar yemeğini Arabası çorbası ve sabah kahvaltısı genelde mayıs ayında yapılan köylere hizmet götürme birliği seçimleri sonrası muhtarlarımıza öğle yemeği gibi etkinlikler yaptık. Burada amaç Yemekten ziyade muhtarların birbirini tanıması, tanışması ve kaynaşmanın sağlanmasıdır. Bu etkinliklere zaman zaman Muhtar eşlerine de dahil ederek Karaman Kamuoyuna muhtar camiası olarak biz büyük bir aileyiz imajı vermektir. Basında, Medyada ve Sosyal medyada daha fazla yer alarak Derneğimizin Karaman Sivil Toplum Örgütleri içerisinde yerini alabilmesi için çalışmalar yaptık. ( bu konuda basın mensubu arkadaşlara teşekkür ederim) Sms sistemi ile Whatsapp uygulaması ile derneğimiz üyesi muhtarların valilik, Afat, seçim kurulu ve diğer kurum bildirileri ile muhtarlıkla ilgili konularda köy ve mahalle muhtarları grubundan bilgilendirilme yapılmıştır. Muhtarlara derneğimiz de tarafımdan ücretsiz olarak yılda ortalama 1.500 civarında dilekçe, karar, fakirlik i ilmühaberi, Tapu dairesi için Aile konutu şerhi yazıldı,  3 dönem ve üstü seçilen muhtarlarımıza plaket töreni yapıldı. 

Her yıl 19 Ekim Muhtarlar günü günün anlamına uygun olarak Derneğimizce etkinlikler düzenlenmiştir. 
Her seçim sonrasında Derneğimiz üyesi muhtarlarımızın Ad Soyadı ve telefon numaralarının olduğu Telefon Rehberi Kitapçığı bastırılarak muhtarlarımıza ve resmi dairelere dağıtılmıştır. Pandemi döneminde Muhtarlarımıza mahalle ve köylerindeki covit-19 hasta ve temaslı listelerinin iletilmesi, maske temini ve Ateş biçer cihazı muhtarlarımıza temin edilmesi, ~ Seçimler sonrasında 3 kez dernek yönetimi olarak TBMM de Karaman millet vekillerine derneğimiz ve Muhtarlarımız ile ilgili sorunların dile getirildiği ziyaret yapılmıştır. Deneğimiz Tarihinde ilk kez Yeni seçilen muhtarlarımıza Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız ve protokol üyelerinin de katıldığı rozet takma töreni düzenlenmiştir. İnşallah yeni dönemde de imkanlar ölçüsünde yeniden yaparız. Yine Muhtarlar Derneği Tarihinde İlk Kez Muhtarlarımıza banka promosyonu almıştır. Günün 24 saatinde cep telefonumu açık tutarak, herhangi bir nedenle bana ulaşamayan yada meşgule aldığım telefonlara mutlaka ama mutlaka geri dönüş  yapmışımdır. Dernek başkanı olarak hiç kimseyi ayırmadım, ayrıştırmadım, ötekileştirmedim, 2015, 2018 ve 2021 yıllarındaki Dernek başkanlığı seçimlerde şahsıma oy veren vermeyen hiç kimseyi ayırmadan" Yaratılanı severim yaratandan ötürü sözünden hareketle her kesime hizmet verdim. Derneğimizce Muhtarlarımıza Gezi Etkinlikler kapsamında 1- Konya ye cumadaki Torku Tesislerine gezi düzenledik 2- Niğde 15 temmuz şehidi Ömer Halis Demir’in kabri ziyareti yapıldı 3- Ziraat odası sponsorluğunda Çanakkale gezisi yapıldı 4- Ermenek HES barajı ye Ermenek zeyve pazarı gezisi düzenlendi. Sosyal Yardımlar Kapsamında Derneklerimizin önderliğinde 1-) Derneğimiz Karaman STK larca düzenlenen Halep yardım konvoyuna 1 tır dolusu un yardımı yapmıştır. 2-) Mehmetçik vakfına 2017 yılında 45.000 TL yardım yapılmış olup, Mehmetçik Vakfı Tarafından Derneğimize Teşekkür plaketi verilmiştir. 3-) Derneğimiz öncülüğünde Hatay Kahramanmaraş illerinde meydana gelen depremlerde, Derneğimiz hesabından sizlerin ödediği aidattan biriken paradan 20.000 TL yardım yapılmıştır. Yine 2023 yılında 11 şehrimizi etkileyen Hatay ye kahraman Maraş depremlerinde bölgeye giden muhtarlarımızca erzak yardımı ve siz değerli üyelerimiz  

YAPTIKLARIM YAPACAKLARIMIN TEMİNATIDIR
Muhtarlarımızdan getirilen yine derneğimiz hesabından verilen toplamda 140.000 TL nakit yardımı yapılmıştır ben bugün sizlere bundan sonra yapacaklarımdan değil, 3 dönem başkanlığım süresince yaptıklarımdan bir kısmını ifade ettim. Bugüne kadar yaptıklarım bundan sonra yapacaklarımın teminatıdır Değerli muhtarlar Muhtarın kelime anlamı nedir biliyor musunuz? Muhtar demek " bilen kişi, söz sahibi kişi, seçilmiş kişi" anlamlarını taşımaktadır. Sizler Mahallenizde Seçilmiş insanlarsınız. Seçilmiş insanların oyunu almak seçmenden oy almaya asla benzemez, seçilmiş olma bilinci ile bugün sizlerin yapacağımız dernek başkanlığı seçiminde en doğru kararı vereceğinize ben yürekten inanıyorum. 4. Kez Karaman Muhtarlar Derneği başkanlığı Görevini bana layık gördünüz "Birlik ye beraberliğimizi bozmadan, devraldığımız bu görevi Layıkıyla yapacağımdan kimsenin ama kimsenin şüphesi olmasın. Dün olduğu gibi bugünde, yarında hep birlikte daha iyi yarınlar inşa etmek için muhtar camiası olarak hep birlikte hareket edeceğiz 

Değerli Muhtarlar sözlerime son verirken Bugün yapacağımız bu seçimin Karamanımıza, Derneğimize ve Muhtarlarımıza hayırlara vesile olmasını temenni eder, bugün tek aday  tek liste ile gireceğimiz bu seçimde şahsıma olan güven nedeniyle hepinize ayrı ayrı teşekkür eder, hepinize saygılar sunarım... Ali Ongay Karaman Muhtarlar Derneği başkanı" ifadelerine yer verdi .

Editör: Özgür CAN