Karaman Gazeteciler Cemiyeti Kurum Ziyaretlerine devam ediyor. Âdem Kocatürk başkanlığında kurum ziyaretleri gerçekleştiren cemiyet üyeleri kurumların çalışma alanları ile ilgili bilgiler almaya devam ediyor. 
Cemiyetin bugünkü durağı Karaman Meteoroloji İl Müdürlüğü idi. Ziyarette Karaman Yunus Emre Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Âdem Kocatürk ve beraberindeki Özgür Şenuysal, Muammer Şen, Ferhat Koç, Ali Güley, Hasan Hüseyin Deniz ve Ali Güley’den oluşan heyet Karaman Meteoroloji İl Müdürü Mustafa Altıner’den kurum çalışmaları hakkında bilgiler aldı.
Karaman’da hava ölçüm ve tahminlerinde kullanılan eski ve modern teknolojileri anlatarak ildeki meteoroloji faaliyetleri koordine ettiklerini söyledi. Altıner açıklamalarında şu ifadeleri kullandı;


“Karaman’da hava durumu tahminlerinin yapılabilmesi için sürekli ölçümler yapmaktayız. İklim gözlemleri ve meteorolojik veri analizi gibi çeşitli görevlerimiz var. Olağanüstü durumlarda mesela fırtına, sel, aşırı sıcak veya soğuk gibi tehlikeli hava koşullarına karşı kamuoyunu ve ilgili kurumları bilgilendiririz. Tarım başta olmak üzere, ulaşım ve inşaat gibi sektörlere yönelik özel hava durumu raporları ve uyarıları hazırlarız. Önemli bir görevimiz de yerel yönetimlerle, acil durum müdahale ekipleriyle ve diğer ilgili kurumlarla koordinasyonu sağlamak.”
METEOROLOJİ MOBİL UYGULAMASINDA ANLIK HAVA RAPORLARINI GÖREBİLİRSİNİZ
Modern ve teknolojik altyapısıyla mobil Meteoroloji Mobil Uygulamasının çiftçiler başta olmak üzere çok sayıda insanın kullanımında olduğunu vurgulayan Karaman Meteoroloji İl Müdürü Mustafa Altıner “Mobil uygulamamızda anlık olarak dilediğiniz mevkinin hava durumunu görebilirsiniz. Hava istasyonlarından ve Karadağ’da bulunan radar sistemlerinden ve diğer meteorolojik cihazlardan veri topluyoruz. Toplanan verileri analiz ederek hava durumu tahmin ve iklim raporlarının hazırlanmasına sunuyoruz” dedi.


 

Editör: Özgür CAN