Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kurban Bayramı boyunca Türkiye'nin kuzey kesimlerinde aralıklarla hafif yağışların süreceğini ancak yoğun yağışların beklenmediğini açıkladı. Bayram süresince iç ve güney bölgeler ise az bulutlu ve açık bir hava ile karşılaşacak. Peki Karaman'da hava nasıl olacak detaylar haberimizde...
Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik, Kurban Bayramı'na denk gelen haftanın hava durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Çelik, Mayıs ve haziranın ilk yarısında görülen yağışların ülkeyi terk ettiğini belirtti ve "Geçtiğimiz sistemdeki gibi yoğun yağışlar beklemiyoruz." dedi.

Özellikle İç Ege ve Göller yöresinde ara sıra hafif sağanak yağışların görülebileceğine dikkat çeken Çelik, "Gelecek bir haftalık süre içerisinde genellikle iç ve güney bölgelerimiz az bulutlu ve açık olacak. Marmara ve Karadeniz bölgesi ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda ise aralıklı yağışlar bekliyoruz." şeklinde konuştu.

PAZARTESİ GÜNÜ İÇİN 3 BÖLGE UYARISI
Hava Tahmin Uzmanı Çelik, bugün ülke genelinde yağış beklentisi olmadığını belirtirken şunları söyledi:

"Bugün kuzey bölgelerde az bulutlu, iç ve güney bölgelerde ise açık bir hava bekliyoruz. Pazartesi günü ise Marmara, Karadeniz Bölgesi, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda yağışlar göreceğiz.

Ayrıca pazartesi günü Akdeniz'in iç kesimlerinde ve Toroslar mevkisinde kısa süreli sağanak yağışlar bekleniyor. Bu yağışlar özellikle Trakya bölgesinde, Kırklareli ve Edirne çevresinde gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek. Bu bölgelerde dikkatli olmak önem taşıyor. Diğer yağışlar genellikle kısa süreli sağanak şeklinde olacak."

Çelik, arife gününde özellikle ülkenin kuzey bölgelerinde yağış geçişleri beklediklerini belirterek, "Salı günü Marmara'nın güney ve doğusunda, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde, Doğu Karadeniz'de kısa süreli sağanak yağışlar bekliyoruz. Ayrıca Akdeniz'in iç kesimlerinde ve Toroslar mevkisinde de salı günü kısa süreli sağanak yağış beklentimiz var. Bunun dışında ülkenin büyük bir bölümünde yağış beklemiyoruz. Hava az bulutlu ve açık olacak." dedi.

Kurban Bayramı'ndaki yağış durumuyla ilgili bilgi veren Çelik, "Bayram boyunca genellikle Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda yoğun yağış geçişleri bekliyoruz. Bu yağışlar kısa süreli sağanak şeklinde olacak. İç ve güney bölgelerde ise bayram süresince büyük ölçüde yağış beklemiyoruz. Ancak İç Ege, Göller yöresi ve Akdeniz'in iç kesimlerinde kısa süreli, bölgesel sağanak yağışlar olabilir. Bunun dışında ülkenin büyük bir bölümünde yağış beklentimiz bulunmamaktadır." şeklinde konuştu.

"HAVA MEVSİM NORMALLERİNE UYGUN OLACAK"
Kurban Bayramı'nda hava sıcaklıklarının nasıl olacağıyla ilgili bilgi veren Çelik, şu şekilde devam etti:

"Hava sıcaklıklarında bayram süresince önemli bir değişiklik beklemiyoruz. Bir hafta boyunca hava mevsim normallerine uygun bir şekilde seyredecek. Zaten birkaç gündür yağışların durması ve havanın açılmasıyla birlikte, iç bölgelerde 30 derece, Akdeniz'de 35 derece, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise 40 derecenin üzerinde sıcaklıklarla karşılaşacağız."

Üç büyük ilin hava sıcaklıklarını değerlendiren Çelik, " Ankara'da en yüksek sıcaklıklar yaklaşık 30 derece civarında olacak. İstanbul'da da en yüksek sıcaklıklar 30 derece dolaylarında seyredecek. Önümüzdeki yaklaşık bir hafta boyunca bu şekilde devam edecek. İzmir'deki sıcaklıklar da hafta boyunca en yüksek 33-34 derece civarında olacak." ifadelerini kullandı.

KARAMAN HAVA DURUMU
Bayramda Karaman'da yağmur beklenmiyor. Hava sıcaklığının bayram boyunca 30 derecenin üzerinde olması bekleniyor. Pazar gününe dek az bulutlu ve parçalı bulutlu olacak. Buna göre; 

26 Haziran Pazartesi günü en yüksek sıcaklık 32, en düşük sıcaklık 17 derece olacak. Havanın az bulutlu olması bekleniyor.

27 Haziran Salı günü en yüksek sıcaklık 31, en düşük sıcaklık 17 derece olacak. Havanın parçalı bulutlu olması bekleniyor.

28 Haziran Çarşamba günü en yüksek sıcaklık 32, en düşük sıcaklık 17 derece olacak. Havanın az bulutlu olması bekleniyor.

29 Haziran Perşembe günü en yüksek sıcaklık 32, en düşük sıcaklık 19 derece olacak. Havanın parçalı bulutlu olması bekleniyor.

30 Haziran Cuam günü en yüksek sıcaklık 31, en düşük sıcaklık 17 derece olacak. Havanın az bulutlu olması bekleniyor.

Editör: Özgür CAN