Karaman’da İrfan Ataseven Anadolu Lisesi öğrencileri, “Liselerde Bilim Uygulamaları Programı” kapsamında “Karamanlı Öğrenciler Paşasını Ne Kadar Tanıyor?” isimli etkinlikte Kazım Karabekir Paşa panelini gerçekleştirdi.

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce bu yıl hayata geçirilen ve Türkiye genelinde fen liseleri ve merkezi sınavla öğrenci alan Anadolu liselerde yürütülen "Liselerde Bilim Uygulamaları Programı" kapsamında Karaman'da da çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu kapsamda İrfan Ataseven Anadolu Lisesi öğrencileri, Kazım Karabekir Paşa'nın hayatını ve eserlerini konu alan bir panel düzenledi.

İrfan Ataseven Anadolu Lisesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen panele, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Kılınç, Millî Eğitim Şube Müdürü Aziz Demir, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Tarih Öğretmeni Hüseyin Ertaş, Coğrafya Öğretmeni Mehtap Doğan Can, Felsefe Öğretmeni Mustafa Türkoğlu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Yasemin Akça'nın danışmanlığında hazırlanan ve İrfan Ataseven Anadolu Lisesi öğrencilerinden Neslihan Avcı'nın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, Şerife Rana Kayabaş, Kazım Karabekir Paşa'nın askeri hayatını, Hilal Deliçay, siyasi hayatını, Ezgi Sümeyye Duran, eğitime bakışını ve Münevver Keskince ise ekonomi anlayışını misafirlerle paylaştı.

Program sonunda panel değerlendirmesini İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Kılınç yaptı. Kılınç, konuşmasında Kazım Karabekir Paşa'nın Karaman için önemli bir değer olduğunu ve öğrencilerin bu tür etkinliklerle tarihimize yön vermiş devlet büyüklerimizi daha iyi tanıyabileceklerini söyledi.

Programın amacı, öğrencilerde bilimsel toplantılar yoluyla bilim, teknoloji, çevre, ekonomi, eğitim, değerler, coğrafya, tarih, kültür, edebiyat, sanat, ekonomi, hukuk, politika vb. alanlarda farkındalığın oluşturulması ve bilimsel düşünme, araştırma yapma, rapor hazırlama, kendini ifade etme, sunum yapma gibi akademik alanlara yönelik çalışmalara altyapı oluşturabilecek becerilerin geliştirilmesidir.

Editör: Özgür CAN