Açıklamada, 28 Şubat'ın insanlık tarihine kara bir leke olarak geçtiği belirtildi. Darbenin, "irtica tehdidi" bahanesiyle gerçekleştirildiği ve toplumun çeşitli kesimlerini vesayet ideolojisinin elinde rehin tutmaya çalıştığı ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"27 yıl önce gerçekleştirilen 28 Şubat Darbesi, insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Sözde irtica tehdidi ile bütün bir ülkeyi çevrelemeye çalışmak, toplumun çeşitli kesimlerini vesayet ideolojisinin elinde rehin tutmak, insanlık onuruna, akıl ve mantık ilkelerine deli gömleği giydirmek üzere gerçekleştirilen bu karanlık girişimin değil bin, on yıl bile sürememiş olması vesayetçilerin hukuksuzluğunun, kirli hesaplarının net bir göstergesidir."

Darbenin, İslami kimliğe sahip olan toplum kesimini hedef aldığı ve birçok hak ihlaline yol açtığı vurgulandı. Başörtülü öğrencilerin eğitimden mahrum bırakılması, kılık-kıyafet nedeniyle ayrımcılık yapılması ve kamu görevlilerinin eşleri başörtülü olduğu için fişlenmesi gibi örnekler verildi.

Açıklamada, 28 Şubat'ın milletin iradesi tarafından tarihe gömüldüğü belirtildi. 15 Temmuz gecesi yaşanan direnişin darbelere karşı en büyük cevap olduğu ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"28 Şubat’ta siyasete, demokrasiye ve insan haklarına “balans ayarı” vermeye çalışanlar, Aziz Milletimiz tarafından kısa sürede balans ayarına uğradılar. Türkiye’ye sözde ayar vermeye kalkan, milletimizin elinden geleceğini, haklarını ve huzurunu alan karanlık darbe dönemleri, milletimizin 15 Temmuz gecesi verdiği mücadele ile bir daha yaşanmamak üzere tarihe gömüldü."

AK Parti Karaman'ın, milletimizin iradesini egemen kılma ve büyük ve güçlü Türkiye'yi inşa etme mücadelesine kararlılıkla devam edeceği belirtildi.

Editör: Özgür CAN