Garanti Ödeme Sistemleri (GÖSAŞ), 2023 yılına dair yeme-içme tercihlerini mercek altına alarak Türkiye genelindeki şehirlerin yemek alışkanlıklarını inceledi. Yapılan araştırmada ortaya çıkan verilere göre, Karamanlıların en çok tercih ettiği yemek çeşidi döner oldu. Garanti BBVA kartları ve Garanti BBVA POS'larıyla yapılan harcamaların özetlendiği araştırmaya göre, döner ve köfte restoranlarında en yüksek kredi kartı harcamaları gerçekleşti.

Türkiye genelinde yapılan araştırmada, döner ve köfte restoranlarının en çok tercih edilen yerler olduğu görüldü. Bu kategoride kebap, pide ve burger restoranları da önemli bir yer tuttu. Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Antalya, Karaman gibi şehirlerde Garanti BBVA kart kullanıcılarının döner restoranlarına gösterdiği ilgi öne çıktı. Ancak, Marmara Bölgesi'nde bulunan Tekirdağ ve Çanakkale gibi şehirler, tercihlerini köfte yerine dönerden yana kullandı. Tunceli ise kebap yemeğini tercih eden tek il oldu.

Özellikle eve siparişte lider iller arasında Edirne ve İzmir başı çekerken, İstanbul üçüncü sıraya yerleşti. Bu illerin yanı sıra Kırklareli, Çanakkale, Tekirdağ ve Denizli gibi şehirler de yüksek oranda eve sipariş veren iller arasında yer aldı.

Yapılan araştırma, Türkiye'nin yeme-içme tercihlerini ve farklı bölgeler arasındaki tercih farklılıklarını gözler önüne sererek yemek sektöründeki eğilimleri ortaya koydu. Garanti Ödeme Sistemleri'nin verilerine dayanan bu araştırma, döner ve köfte restoranlarının Türkiye genelindeki önemini ve popülerliğini vurguladı.

Editör: Özgür CAN