Yüksel Ertekin: Karaman’ın Gelirleri Giderlerini Karşılıyor
Karaman Yunus Emre Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Âdem Kocatürk ve beraberindeki heyet Karaman Defterdarı Yüksel Ertekin’i ziyaret ederek vergi dairesinin faaliyetleri ile Karaman ekonomisi ve vergilendirme hakkında bilgiler aldı. 
KARAMAN’DA 11 BİN KAMU ÇALIŞANI VAR
Karaman Yunus Emre Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Âdem Kocatürk ve üyeler Defterdar Yüksel Ertekin’i makamında ziyaret etti. Hükümetin aldığı tasarruf tedbirlerinin gündemde olduğu şu günlerde Karaman’ın ticari durumu hakkında gazetecilerle sohbet eden Defterdar mali olarak Karaman’ın vergi gelirlerinin giderlerini rahatlıkla karşıladığını belirtti. Karaman’da kamu çalışanı sayısının 11 bin kişinin üzerinde olduğunu söyleyen Defterdar, vergi gelirlerinin geçen yıllara göre arttığını belirtti. Organize sanayi bölgesinde bulunan işletmelerin ihracatlarında gerileme olmasına rağmen yıl sonu itibarıyla geçtiğimiz yıla göre fazla bir vergi geliri kaybı olmayacağını söyledi. 
Vergi denetimlerinin sıklaştırılması konusunda da bilgi veren Defterdar Ertekin; “Denetimlerimiz devam ediyor ancak birçok konuda vergi mükelleflerine ve esnaflara yardımcı oluyoruz. Özellikle IBAN ile ödeme konusunda esnafa denetlemeler yapıyoruz. İşletmelerde bulunan IBAN ve kare kod ile ödeme görsellerinin kaldırılması gerekiyor. Ayrıca pos cihazları ile ödeme alan esnaflarımızın da fatura ile işlem yapması konusunda bilgilendirme ve denetimlerimiz devam ediyor.” dedi. 
KİRA BEYANNAMESİNDE YÜKSELİŞ
Karaman’da bulunan ev sahiplerinin kira beyannamesi verme konusunda oldukça dikkatli olduğunu dile getiren Defterdar Ertekin, Kira beyannamesi verenlerin oldukça fazla olduğunu belirtti. Kirada mülkü olan vatandaşların e-devletten giriş yaparak kolayca kira beyanında bulunduklarını belirten Defterdar Ertekin, “Geçtiğimiz yıl yaptığımız denetlemelerde Karaman’da oldukça fazla kira beyanında bulunmayan vatandaşımız vardı. Yapılan denetlemelerde düşük kira bedeli gösterenler, yanlış beyanda bulunanlar veya hiç beyanda bulunmayanlar ortaya çıkarılarak vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi için çalışmalarımız oldu. Karaman mülk sahipleri bu konuda oldukça titiz davranarak kira beyannamelerini bildirdi. Karaman Gelir İdaresi olarak oldukça verimli geri dönüşler aldık.” dedi. 
 

Editör: Özgür CAN