Yapılan açıklamada;

Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Coğrafi İşaret başvurusu yapılan 
Karaman Mayalısı 15.01.2024 tarihli Coğrafi İşaret Bülteni ile Türk Patent ve Marka Kurumu'ndan tescil belgesi alarak ilimizin 13. tescilli ürünü oldu. denildi.

Karaman Usulü Mayalı Ekmek Nasıl Yapılır?

Karaman usulü bazlama ekmeği eminiz hepimiz zevkle alıyor ve tüketiyoruz. Karaman’da çok sayıda bazlama dükkanından bunu kolaylıkla temin edebilirken. Gurbetteki Karaman’lılar temin etmekte zorlanıyorlar.
O zaman sizin için Karaman usulü bazlama ekmek nasıl yapılır? 

Bazlama-Mayalı Ekmek (Karaman Yöresi) Tarifi İçin Malzemeler

10 su bardağı un
5 su bardağı ılık su
2 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı şeker
2 instant maya

Bazlama-Mayalı Ekmek (Karaman Yöresi) Tarifi Yapılışı

Un yoğurma kabına alınıp ortası havuz gibi açılıp maya konur etrafına tuz ve şeker serpilir ılık su yavaş yavaş eklenerek yoğurulur suyun tamamı bir anda eklenmez su kıvamına göre eklenir. Kulak memesi kıvamından bir tık yumuşak ele yapışacak şekilde olacak şekilde yoğrulur. 1 saat üzeri örtülerek dinlendirilir. Daha sonra tepsi unlanır 24 bezeye ayrılır (büyüklüğüne göre değişebilir) üzeride unlanarak üzeri örtülür. Tek tek alınarak açılır. Altı ve üstü unlanır tatlı tabağından biraz büyük açılır. İki el arasında unu çırpılır. Ocağın büyük gözüne balık tavası alınıp ısınan tavaya alınır göz göz olunca diğer tarafına çevirilip pişirilir. Sofra bezinin üzerine koyulup üzeri örtülür

Editör: Özgür CAN