Karaman İl Müdürü Hatice Bulut, Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Ümit Çağlıyan ve Karaman Arıcılar Birliği Başkanı Gürsel Yasan ile birlikte, ilimizde Yeşildere köyünde damızlık ana arı üretimi yapan arıcıları ziyaret etti.

Gülcan Arıcılık
Halil Gülcan, eşi Meryem Gülcan ve kız kardeşi Havvanur Eriş ile birlikte Kafkas, Belfaks, Karniol ve İtalyan ırkları olmak üzere yılda 3000 ana arı üretiyor. Türkiye'nin her iline ve Kıbrıs'a ana arı tedariki yapan işletmede, Halil Gülcan ana arı üretimi, damızlık ana arı koloni ve ana arı bankalama konularında bilgi verdi. Arılarda suni tohumlama işinin Havvanur Eriş tarafından yapıldığı belirtildi. Ziyaret sonrasında, heyet Över Arıcılık işletmesini de ziyaret etti.

Över Arıcılık
Mustafa Över ve oğlu Göktürk Över tarafından yılda 15.000 adet ana arı üretiliyor. Üretilen ana arılar Türkiye ve Kıbrıs pazarına sunuluyor.

İl Müdürü Bulut'un Açıklamaları
Ziyaretlerin ardından İl Müdürü Hatice Bulut, "İlimizde bal üretiminin yanında ana arı üretiminin de önemli bir yere sahip olduğunu, ziyaret ettiğimiz arıcılarımızın kadın üretici ve genç arıcılarımız olduğunu görmek bizleri çok mutlu etti," dedi. Yapmış oldukları projeler ile Karaman'da arıcılık ve bal üretimini desteklediklerini belirten Bulut, Karadağ Bölgesi'nde uygulamış oldukları 1.500.000 TL bütçeli Organik Arıcılık Projesi'nin Bakanlık tarafından onaylandığını ve bu kapsamda ilk etapta 250 kovan dağıtımı yapıldığını, önümüzdeki günlerde ise 650 kovan dağıtımı yapılacağını söyledi. Bulut, arıcılar için projelerin devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Bu ziyaretler ve açıklamalar, Karaman'da arıcılığın ve özellikle ana arı üretiminin ne kadar önemli bir sektör olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Arıcıların özverili çalışmaları ve devletin destekleri ile bu sektördeki başarıların artarak devam etmesi bekleniyor.

Editör: Özgür CAN