Antalya, Adana, Eskişehir, Muğla, İzmir, Aydın ve Manisa gibi birçok kentte hava sıcaklıkları 1 Nisan'da 30 dereceleri aşarak tarihi rekorları yeniden yazdı.

Bakırçay Üniversitesi Coğrafya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şermin Tağıl, sıcak hava dalgalarının şiddetinin arttığını ve her yeni 10 yılda sıcak hava dalgalarının başlangıcının erkene çekildiğini belirtiyor. Mart ayı da mevsim normallerinin üzerinde seyrederken, hava sıcaklıklarının normalin 10-15 santigrat derece üzerinde olduğu gözlemleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında sıcaklıklar Türkiye'nin büyük bölümünde mevsim normallerinin üzerinde seyredecek.

Karaman ili de bu sıcak hava dalgasından nasibini aldı. Kentte termometrelerin 26 santigrat dereceyi aştığı görüldü. Ancak, sıcaklık artışıyla birlikte hava kalitesinde de belirgin bir düşüş yaşandı. Toz taşınımının etkisiyle özellikle Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde partikül konsantrasyonunun arttığı gözlendi. Bu durum, özellikle solunum rahatsızlığı olan kişiler için endişe verici olabilir.

Prof. Dr. Tağıl, son zamanlarda yaşanan hava koşullarının dikkat çekici olduğunu belirterek, iklim değişikliğiyle mücadelede alınması gereken önlemlere vurgu yaptı.

Editör: Özgür CAN