Fatih Anadolu Lisesi, bu yılın etkinlikleri arasına önemli bir yeniliği ekledi. Karaman genelindeki liseler arasında düzenlenen ödüllü çevre konulu kompozisyon yarışmasıyla gençlere çevre ve tarih bilinci kazandırmayı hedefliyorlar. Yarışmanın son başvuru tarihi 17 Mayıs 2024 olarak belirlendi.

Okul Müdürü Hasan Erkan, yaptığı açıklamada, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethettiği tarih olan 29 Mayıs ile Dünya Çevre Günü olan 5 Haziran'ı birleştirerek böyle bir yarışma düzenlemeye karar verdiklerini belirtti. Erkan, Fatih Sultan Mehmet'in vasiyetinde, kendi özel birikiminden karşılanmak üzere İstanbul sokaklarında mikrop yayabilecek pisliklerin küllerle kapatılmasını istediğini hatırlatarak, bu temelde gençlerin tarih ve çevre bilinci edinmelerini sağlamak amacıyla lise öğrencileri arasında ödüllü bir yarışma düzenlediklerini ifade etti.

Yarışmanın koordinatörlüğünü Biyoloji Öğretmeni Esra Kaya Gökçe'nin üstlendiğini belirten Erkan, yarışmanın adının "Vasiyeti Nasihat Bilen Fatihin Torunları Dünyayı Yeniliyor" olduğunu dile getirdi. Birinci olan öğrenciye 1000 TL, ikinci olan öğrenciye 750 TL, üçüncü olan öğrenciye ise 500 TL ödül verileceğini söyledi.

Fatih Anadolu Lisesi olarak bütün öğrencileri bu anlamlı yarışmaya katılmaya davet ettiklerini vurgulayan Erkan, gençlerin tarih ve çevre bilinciyle donanmış bir şekilde yetişmelerini amaçladıklarını belirtti.

Editör: Özgür CAN