Karaman SMMM Odası Başkanı Umut Aydın, Maliye Bakanlığı'na yapılan hem yazılı hem de sözlü başvuruların dikkate alınması ve meslektaşlarının iş yükünün hafifletilmesi için çözümlerin acilen hayata geçirilmesini talep ediyor. Aydın, meslek mensuplarının sırtındaki yükün artık dayanılmaz bir boyuta ulaştığını ve bu durumun meslektaşlarının beden ve ruh sağlığını olumsuz etkilediğini ifade ediyor.

Mali Müşavirlerin iş yükünün her geçen gün arttığını ve beyan ve bildirimlerin içeriğinin karmaşıklaştığını belirten Aydın, meslek mensuplarının neredeyse 7/24 ofislerine hapsedildiğini ve normal çalışma saatlerinin dışında yoğun bir tempoda çalıştıklarını dile getiriyor. Gelişmiş ülkelerde iş verimini artırmak için haftalık çalışma günlerinin dört güne indirilmesi tartışılırken, Mali Müşavirlerin iş yükünün ise giderek arttığını vurguluyor.

Aydın, Mali Müşavirlerin iş yükünü hafifletecek çözüm önerilerini defalarca Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerine ilettiklerini ancak taleplerine yanıt alamadıklarını ifade ediyor. Beyan ve bildirimlerin sadeleştirilmesi, bilgi sistemlerinin modernize edilmesi, veri toplama süreçlerinin iyileştirilmesi gibi çözümlerin acilen hayata geçirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Son olarak, Aydın ve Karaman SMMM Odası, devletin vergi sistemini topladığı bilgilerle birlikte etkili bir şekilde sınıflandırması ve tüm kamu kurumlarıyla paylaşması gerektiğini dile getiriyor. Ayrıca, kurumlar vergisi beyannameleri ve elektronik defter beratlarının yükleme sürelerinin uzatılması talebinde bulunuyor.

Karaman SMMM Odası Başkanı Umut Aydın'ın bu talepleri, Mali Müşavirlerin iş yükünün artan bir sorun haline gelmesine ve meslektaşlarının yaşam kalitesinin düşmesine karşı yapılan bir çağrı niteliği taşıyor. Aydın, devletin bu konuda adım atması ve Mali Müşavirlerin iş yükünü hafifletecek önlemleri alması gerektiğini vurguluyor.

Editör: Özgür CAN