Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlı Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün (MGM) normalin yüzdesi metoduna göre oluşturduğu 2024 Şubat ayı meteorolojik kuraklık durumu haritası, Türkiye'deki kuraklık boyutunu açıkça gözler önüne serdi. Karaman, şiddetli kuraklık (Acil Durum) renginde yer aldı ve haritanın büyük bir kısmı şiddetli kurak alanlardan oluşuyor.

İzlemeye başlanması gereken hafif kurak alanların en düşük seviyede kaldığı, orta şiddette hafif kurak alanların bunu izlediği, orta şiddette kurak alanların üçüncü sırada olduğu ve şiddetli kurak alanların boyutunun arttığı görülüyor. Şiddetli kurak alanlar, "acil durum" olarak nitelendiriliyor ve bu durum, arazi ve su kaynaklarının olumsuz etkilenmesine ve hidrolojik dengenin bozulmasına sebep oluyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kuraklığı "Yağışların, kaydedilen normal seviyelerinin önemli ölçüde altına düşmesi sonucu, arazi ve su kaynaklarının olumsuz etkilenmesine ve hidrolojik dengenin bozulmasına sebep olan doğal olay." olarak tanımlıyor. İncelenen kuraklık haritalarında, 12, 9 ve 6 aylık dönemlerde kuraklığın yavaş yavaş arttığı ancak şubat ayında önemli bir kuraklık yaşandığı belirtiliyor. Bu durum, üç aylık kuraklık haritasında da görülüyor.

Editör: Özgür CAN