Açıklama Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram'ın sosyal medya hesabından açıklama yapmasıyla, gizemli şahsın kimliği netleşti. Değişik kıyafetli şahsın ''Saya Şenliği'' etkinliklerinde kullanuılan bi rfigür olduğu ortay açıktı.

İşte o açıklama;

Dinek Köyümüzde Geleneksel Olarak Düzenlenen Saya Şenliğine Katıldık..
Eskiden köy odaları vesilesiyle ortaya koyulan birlik ve beraberlik, bu ve benzeri şenliklerle hem yeniden canlanıyor hem de çok güzel bir örnek oluyor. 
Köylerimizin Örf ve adetlerinden kesitler gördüğümüz Saya Şenliği, kadim kültürümüzü günümüze taşıyor. 
Köylerimizin hızla göç vermesi üzerine önce okullar kapandı, sonra öğretmenler gitti derken bu ve benzeri kültürleri disiplinli bir ‘Eğitim’ çerçevesinde verecek kimse kalmadı. İşte bu durum içerisinde Dinek köylümüzün, önemli bir kültürü ‘Bitti’ denilen yerden alıp yeniden canlandırması hepimizi heyecanlandırıyor. 
Özellikle Koyunculukla  uğraşan köylerimizde Kuzuların doğumuna elli gün kala (01-28 Şubat) ya da koç katımından yüz gün sonra, kuzunun anasının karnında canlandığına, tüylerinin çıktığına inanılır. 1960-70 yıllarında yaygın olarak düzenlenen şenliğin nice yıllar hemşerilerimizin bir araya gelmesine vesile olmasını dilerim. 
Ziyaretimiz vesilesi ile neşelerini bizimle paylaşan başta Köy muhtarımız Kadir Berkem ve Dinek köylülerimize misafirperverliklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum..

Editör: Özgür CAN