Eğitim İş SendikaBaşkanı Hamza Şanlıtürk açıklamalarda bulundu. Şanlıtürk, Karaman'da eğitim çalışanlarının mağdur edildidiğini dile getirerek şu ifadeleri kullandı;

"Karaman eğitim camiası promosyon çıkmazı yaşıyor. Enflasyonda öngörülmeyen artışlar nedeniyle öğretmeninden memuruna yardımcı hizmetlerinden şefine eğitim camiasının her kesimi banka promosyonu konusunda mağdur edilmiş durumda.
Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğü 2021 yılı Mart ayında Türkiye Halk Bankası Karaman Şubesi ile 4810 TL’ye promosyon anlaşması yapmıştı. Enflasyonda öngörülmeyen artışlar sonrasında yaşanan mağduriyetin giderilmesi için ilgili banka ile görüşmeler yapılmaya başlanmış fakat bir çözüm yolu bulunmamıştır.
Yapılan değerlendirmeler sonrasında en düşük memur maaşının 22 bin TL sözünün verildiği ve ek ders ile sosyal haklardaki artışlar karşısında promosyon ödemesinin çok komik kaldığı görülmektedir.
Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğünden bir temsilci ayrıca Karaman eğitim camiasında faaliyet gösteren Eğitimciler Birliği Sendikası, Türkiye Eğitim Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Sendikası, Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası ve Hürriyetçi Eğitim Sendikası Yöneticileri, Ombudsmanlık tarafından verilen görüşe istinaden ortak komisyon kurarak söz konusu banka ile gerekli görüşmeleri yapmış ve kalan 21 ay için güncelleme talebinde bulunmuştur.
Türkiye Halk Bankası Karaman Şubesi’nin uzlaşmadan uzak tavrı nedeniyle eğitim camiası çalışanları mağdur edilmektedir. Banka bu tavrını sürdürmede ısrarcı olur ve süreci tıkar ise eğitim sendikaları eyleme gitmekte kararlı olduklarını belirtiyorlar.
Karaman eğitim çalışanları sendikaların aldığı ortak karar neticesinde ilgili bankanın kredi kartını, otomatik ödeme talimatlarını şubeye giderek iptal edecek, maaş hesabı dışındaki yatırım hesaplarını kapatacaktır. Ayrıca her ayın 15’inde adı geçen banka aracılığıyla yatan maaş ve ek derslerin aynı gün başka bankalara aktarma gibi yöntemler uygulanacaktır.
Yaşanan bu mağduriyetin giderilmesi adına Türkiye Halk Bankası Karaman Şubesi’nin tüm bu gelişmeler ışığında çözümsüzlüğe yol açan bu tutumundan vazgeçip kalan aylar için gerekli güncellemeyi yapacağı ve iki tarafından mutlu ve kazançlı olacağı bir sonucun çıkacağı düşünülmektedir."

Editör: Özgür CAN