Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira gelirlerinin doğru beyan edilmesini sağlamak amacıyla 81 ildeki gayrimenkul sahiplerini mercek altına aldıklarını açıkladı. Bu kapsamda, diğer illerde olduğu gibi Karaman'da da kiralık evlerde denetim gerçekleştirilecek.
Bakan Şimşek, vergi dışı bırakılan kira gelirlerine son vermek için çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Mart ayında doğru beyanın sağlanması amacıyla, tapu ve nüfus verileri üzerinden yaklaşık 4,5 milyon konutun analiz edildiğini ifade etti. Kiralık olarak kullanılan adreslerde fiili tespitler yapılacağını vurgulayan Şimşek, beyan dönemi öncesinde uyumsuzluk tespit edilen ve hiç beyanname vermeyen mükelleflere karşı yasal işlemlerin başlatılacağını bildirdi.

Karamanlı vatandaşlar, bu süreçte dikkatli olmaları ve kira gelirlerini doğru bir şekilde beyan etmeleri konusunda uyarıldı. Beyanname sürecine yaklaşıldığı bu dönemde, eksik veya hatalı beyanlardan kaynaklı oluşabilecek sorunları önlemek adına gayrimenkul sahiplerine titizlikle hareket etmeleri hatırlatıldı.

2023 yılına ilişkin yıllık kira gelir vergisi beyannamesinin verilmesi ve 1. taksit ödemesinde ise süre 1 Nisan Pazartesi günü dolacak.

Bu kapsamda özellikle 4.5 milyona yakın taşınmazın incelenecek olması önemli bir beyan eksikliğini de gidecek.

CEZAİ İŞLEM UYGULANAK
Konutlardan elde edilen kira gelirleri süresinde beyan edilmez veya eksik beyan edilirse, 2023 yılı için belirlenen 21.000 TL’lik istisnadan yararlanılamayacaktır.

Kira gelirinin beyan edilmediğinin veya eksik beyan edildiğinin vergi dairesince tespit edilmesi halinde, vergi dairesi tarafından cezalı tarhiyat yapılır.

Editör: Özgür CAN