Karaman'da tefecilik suçunu örgütlü olarak işledikleri belirlenen 7 şüpheli şahıs, düzenlenen operasyonla yakalandı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın açıklamalarına göre, şüphelilerin ekonomik durumu kötü olan vatandaşlara yüksek faiz karşılığında borç para vererek, senet imzalattıkları ve borç ödemelerine rağmen senetleri iade etmeyip, darp, cebir ve silahlı tehditle tekrar tahsil etmeye çalıştıkları tespit edildi.

Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Jandarma Genel Komutanlığı KOM Daire Başkanlığı koordinesinde Aydın, Erzurum ve Karaman merkezli beş ilde düzenlenen "Kuyu-2" operasyonlarında Aydın'da H. G., Erzurum'da E. Y. ve M. T., Karaman'da ise İ.Ö.'nün elebaşılığını yaptığı üç organize suç örgütünün çökertildiğini ve toplam 45 şüphelinin yakalandığını duyurdu.

Bakan Yerlikaya, tefecilik operasyonlarının yanı sıra Erzurum ve Aydın'da düzenlenen operasyonlarda nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik, vergi usul kanununa muhalefet ve uyuşturucu madde imal ve ticareti suçlarını işleyen şüphelilerin de yakalandığını belirtti.

Yerlikaya, "Aziz milletimizin bilmesini isterim ki, dünyanın öbür ucuna da kaçsalar, suçta kibirlenen organize suç örgütü üyelerini bir bir yakalayıp adalete teslim edeceğiz. Milletimizin duası ve desteğiyle organize suç örgütlerine ve çetelere karşı operasyonlarımız kararlılıkla devam edecek," ifadelerini kullandı.

Operasyonlar sonucunda, tabanca ve av tüfekleri, muhtelif miktarda uyuşturucu madde, çok sayıda sahte fatura, fiş, senet ve tapu ile dijital materyal ele geçirildi. Bakan Yerlikaya, operasyonları gerçekleştiren jandarma ekiplerini tebrik ederek, "Allah ayaklarına taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle," dedi.

Bu önemli operasyonlar, suç örgütlerine ve tefecilik gibi faaliyetlere karşı kararlılıkla mücadele edildiğini bir kez daha göstermiş oldu.

Editör: Özgür CAN