Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, ilimizde yoğun hububat hasatının başlamasıyla oluşan biçerdöver fiyatlarının belirlenmesi amacıyla, üretimin yoğun yapıldığı bölgelerdeki muhtarlarımız ve üreticilerimizle görüşmeler gerçekleştirmiştir. Bu görüşmelerde beklenti ve talepler değerlendirilmiştir.

Özellikle çevremizde bulunan Aksaray, Niğde ve Konya’nın ilçeleri olan Karapınar, Ereğli, Çumra ve Cihanbeyli gibi yerlerde farklı fiyatlar uygulanmaktadır. Bu durumun, belirlenen fiyatların hem üreticimizi hem de biçerci esnafını memnun etmeyeceği kanaatindeyiz.

Üreticilerimizin talepleri doğrultusunda, hasat yapılan bölgelerde oluşan fiyatlar ile ilgili yapılan görüşmeler neticesinde, çiftçilerimizin ve biçerdöver sahiplerinin talepleri değerlendirilerek, sulu tarım yapılan bölgelerde hububatın ve arazilerin nakliye mesafesi dikkate alınmıştır. Günün ekonomik şartları ve hükümetimizin hububat alım fiyatlarına yaptığı artış oranları da göz önünde bulundurularak, öncelik üretici ile biçerdöver işletmecisi arasında yapılacak pazarlık olmak üzere, anlaşmazlık olması halinde Oda Meclis Kurulumuzun tavsiye niteliğindeki hububat biçim ücretleri aşağıda belirtildiği şekilde kararlaştırılmıştır:

Sulu Arazilerde (2500 metrekare) biçim fiyatı: 500-530 TL arası
Kıraç Arazilerde (2500 metrekare) biçim fiyatı: 375-425 TL arası (arazinin yapısı dikkate alınarak)
Yoğun hububat ekimi yapılan bölgelerimizden olan Sudurağı ve Akçaşehir kasabalarımızda Belediye Başkanları ve civar köy muhtarlarının katılımı ile açıklanan tavsiye fiyatları da dikkate alınarak bu fiyatlar belirlenmiştir.

Not: Bu fiyatların herhangi bir bağlayıcı tarafı yoktur. Fiyatlar tavsiye amacıyla önerilmiştir ve uyup uymamak biçerdöver sahibi ile çiftçinin vereceği karara bağlıdır.

Editör: Özgür CAN