Karaman Yeşildere Barajın da, amatör balıkçıların oltasına balık yerine takılan hayvan büyük uğraşılar sonucu hayata döndürüldü.
Karaman Merkeze bağlı Yeşildere Barajı amatör balıkçıların tercihleri arasında yer almaktadır
Amatör balıkçılık yapan Hasan Hüseyin Eren ve Orhan Kardaş her zamanki gibi oltalarını baraja atıp nasiplerini beklerken, oltalarına takılanı görünce şaşkınlıklarını gizleyemediler. 
Çünkü balık yerine havada uçması gereken pelikan takılması  amatör balıkçıları hayretler içinde buraktı.  İddialarına göre yetkililere (KARAMAN DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR MÜDÜRLÜĞÜ) yerine, il tarımı defalarca telefonla ulaşıp yardım istemelerine rağmen hiç bir yardım gelmedi. Hayvanı bu haliyle ölüme terk etmeyen balıkçılar insanlık örneği gösterip pelikanı kurtarmak için mücadele ettiler.
Derhal  oltaya takılan hayvana ilk müdahale yapan balıkçılar doğal döngünün insanlar tarafından hunharca kullanılması sonucu hayvanların bu tür katliamlara uğradığını söylediler.
Yetkililerin bu çağrıya cevap vermemeleri çevrede bulunanlardan tepkiyle karşılanırken pelikanın kurtarılıp doğaya tekrar kavuşturulması sevindiren taraf oldu.
Bu duyarlı davranışları için teşekkürler eden Karaman'in bilinen amatör olta balıkçısı Eyup Reis "duyarlı olmak zorundadır biz doğayı korumazsak kimse korumaz"ifadelerini kullandı 

Editör: Özgür CAN