Yabancıların göz diktiği il Karaman!

Yabancılar son bir yıldır Karaman ve Konya’nın bazı köylerinde yabancılar akın akın tarla satın alıyorlar.

Yabancı yatırımcıların, turistik bölgelerin dışında tarım arazilerine olan ilgisi, Karaman genelinde endişe yaratmaya başladı.

Özellikle Karaman , Konya, Afyonkarahisar ve Niğde’nin köylerinde, tarım arazilerinin yabancı şirketler tarafından alınması ve yatırım amaçlımı yoksa farklı bir düşüncemi var? Arazi satılan bölgelerde yaşayan köylülerimiz gün geçtikçe artan arazi satışlarından dolayı konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyor fakat tüm yaptığımız araştırmalar neticesinde arazilerin kimler tarafından alındığı konusunda net bir bilgi sahibi olmadığımızı belirtiyoruz.

Genelde endişenin oluştuğu durum Türkiye'de tarım arazilerinin yabancı şirketlerin eline geçmesi, uzun vadeli tarım politikaları ve yerel ekonomi üzerinde olumsuz etkilere neden olabileceği ve bu durum, bölge halkını haklı olarak endişelendirmektedir.

Özellikle son bir yılda binlerce dekar arazinin şirketlere yada şahıslara satıldığı söyleniyor. Söz konusu arazileri aldıktan sonra birbirlerine devredildiği bu yüzden arazilerin asıl sahiplerinin kim olduğunun anlaşılmadığı belirtiliyor.

Sonuç olarak özetle üzerinde insanların yürüyemediği yamaç ve taşlı arazileri neden ve hangi gerekçeyle kimlerin aldığı da merak ediliyor. Karamanlıların kendi topraklarını farklı şehirlerdeki ve ülkelerdeki yatırımcılara değerinden fazla paralar ödenerek satılması haklı olarak akıllarda soru işareti bırakıyor. Toprak başka yerlerde pahalı olunca, Karaman’a geliyorlar. Bursalı Adanalı, İstanbullu ve değişik illerden gelen yatırımcılar bizim bölgemizden toprak satın alıyorlar Arazileri alanlar yatırım amacıyla aldıklarını ifade ediyorlar.

Aldıkları tarlalarda tarımsal faaliyetler yapmıyorlar, değerinin 2-3 katı ücretler ödeyerek satın aldıkları arazileri Türkiye genelinde kurdukları satış siteleri üzerinden 8-10 katı fiyatlar yazarak satışa sunuyorlar buda ayrı bir endişe verici bir durum çünkü araziyi görmeden sadece site üzerinde sanal yazılar ve resimler Ada ve Parsel numaraları yazılarak satışa sunulan araziler piyasa değerinin 8-10 katı fazlası paralara satıldığı söyleniyor.

Bu durumun değerinden fazla paralar ödeyerek arazi alanlar açısından farklı bir mağduriyetler olacağı endişesi taşınmaktadır.

Sadece Karaman değil, her yerde bu şekilde araziler alınıp satılıyor..

Editör: Özgür CAN