Karaman çiftçimizi bu yıl zorlu bir dönem bekliyor. Kış aylarında istenilen yağışları alamayan çiftçi, umutlarını bahar yağışlarına bırakmıştı. 
Son 1 aydır Karaman Ovası’nda yağışlar etkili oldu ancak bu kez de dolu ve sağanak nedeniyle bazı bölgelerde ekili alanlar zarar gördü.  
Bugün Sudurağı Kasabamızda yaklaşık 3.200 dekar alanda tarım yapan önder çiftçimiz Şakir Turan’ı ziyaret ettik.
Ziyarette tarımsal üretimin sorunları hakkında bilgi alışverişinde bulunduk. Özellikle bu yıl çaresizlikten suyu az tüketen buğday, ayçiçeği ve yer elması eken üreticimiz suyun yetersizliğinden onları da düzenli sulayamadığını ifade etti.
Çiftimiz kurmuş olduğu son sistem modern sulama sistemleri ile tarım yaparken maalesef artık sona gelen yeraltı sularının kuruması ile tarımsal üretimi sonlandırma noktasına geldiğini ziyaretimizde yerinde görerek, önümüzdeki yıllarda Ovaya dış havzalardan su gelmezse Karaman tarımının suyun tükenmesi ile geleceği noktanın adeta pilot uygulaması gibi acı tabloyu yerinde görmüş olduk.
Geçtiğimiz yıllarda üreticimiz Şakir Turan bölgede dekarda 1 Ton ürün alan Buğday tarlasında çoğu yerin susuzluktan biçer girmeyeceğini ve dekar veriminin 300-400 Kg  civarında olacağını gördük. 


Üreticimizden aldığımız bilgi doğrultusunda yaptırdığı yaklaşık 40 ayrı alandaki sondaj çalışmalarından 470 metreye kadar indiğini maalesef su olmadığı için bir sonuç alamadığını ifade etti.
Sonuç olarak tarımsal üretimde yaşanan sorunların en büyüğü yaşanan iklim değişikliği sonrası yaşanan kuraklık gün geçtikçe derinleşen su sıkıntısı bugün Sudurağı Kasabamız ve Alaçatı köyümüzde yaşanan yeraltı sularının çekilmesi adeta önümüzdeki birkaç yıl içerisinde tüm Karaman tarımında yaşanacak Su sıkıntısının büyük tehlikenin habercisi olarak bilinmesi gerekmektedir.
Ve Acil! Karaman ve Konya Ovasına dış havzalardan su getirilmesi için çaba gösterilmesi büyük önem taşımaktadır.
Yaklaşık 3.200 alanda inceleme yaptığımızda çoğu arazinin susuzluktan ekilmediğini ve hububat ekili arazilerin yeterince sulanmadığı için çoğu yerde biçer girmeyecek şekilde olan 
zor  bir süreçten geçen üreticimiz Şakir Turan'a göstermiş olduğu misafirperverlik ve bu zor günlerde halen üretim için mücadelesinden dolayı teşekkür ederiz..

Editör: Özgür CAN